2016 Rio de Janeiro Olimpiyat Oyunları

Dünyanın en büyük spor olayı olan ve dört yılda bir düzenlenen yaz olimpiyatlarının 31.si 2016 yazında Brezilya’nın Rio kentinde düzenlenecek. Ülkemizin de birçok branşta mücadele edeceği Rio 2016, 5 – 21 Ağustos 2016 tarihleri arasında düzenlenecek ve her seferinde olduğu gibi yine büyük bir spor şölenine sahne olacak.

Rio 2016’da bizi neler bekliyor?

Tüm spor dallarının (futbol hariç) zirvesi kabul edilen olimpiyatlar, Rio 2016’da da bütün spor dallarında büyük bir rekabete ama daha da önemlisi sportmenliğe sahne olacak. Uzun sözün kısası, “Olimpiyat ruhu” tüm canlılığı ve görkemiyle bir kez daha gözler önüne serilecek. Olimpiyatlarda 206 ülkeden toplamda 10,500’den fazla sporcunun mücadele etmesi bekleniyor.

Peki, 2016 Olimpiyatlarında hangi spor dallarında mücadele verilecek? Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin verdiği karara göre oyunlarda toplam 28 spor dalında mücadele verilecek. Bu spor dallarının arasında atletizmden okçuluğa, basketboldan tenise kadar aklınıza gelebilecek hemen her spor dalı mevcut. Ancak Rio 2016’da iki yeni spor dalı söz konusu: 2009 yılında yapılan Uluslararası Olimpiyat Komitesi toplantısında yapılan oylamayla rugby sporunun 7 kişiyle oynanan daha küçük bir versiyonu olan “yedi kişilik rugby” ve Tiger Woods ve Annika Sörenstam gibi ünlü sporcuların da boy göstermesinin beklendiği golf sporları olimpiyat takvimine eklenmiştir. Sporseverlerin bu iki spor dalına da yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Bu yazı kaleme alındığında toplam 206 ulusal olimpiyat komitesinin 138’i en az bir sporcuyla oyunlarda temsil edilme hakkı kazanmıştı. Oyunların başlangıç tarihine kadar 206 ülkenin de en az bir spor dalında temsil edileceği tahmin ediliyor. Ayrıca, Kosova ve Güney Sudan’ın olimpiyatlara ilk kez katılması bekleniyor.