İspanya Dünya Kupasından Men mi Edilecek?

Geçtiğimiz günlerde İspanya’nın ünlü spor gazetesi Marca’nın ortaya attığı iddiaya göre, İspanya büyük bir skandalın eşiğinde. Geçtiğimiz temmuz ayında İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Angel Maria Villar’ın adı yolsuzluk iddialarına karışmış ve görevden alınmıştı. Görünüşe bakılırsa, bu durum İspanya’nın başına 2018 Dünya Kupası’ndan men edilmeye kadar gidecek büyük dertler açabilir.

FIFA’dan İspanya’ya uyarı

Geçtiğimiz temmuz ayında İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Angel Maria Villar hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya atılmıştı. İspanya hükumetine bağlı Spor Yüksek Konseyinden 2010 yılı içerisinde tam 1,2 milyon Euro tutarında haksız kamu yardımı almakla suçlanan Angel Maria Villar hakkında soruşturma açılmış, daha sonra Villar İspanya Spor Konseyi tarafından görevinden alınmış ve istifa etmek zorunda kalmıştı. Daha sonra bu Villar bu yardımı 2018 Dünya Kupası’nın İspanya ve Portekiz tarafından ortaklaşa düzenlenmesi için yapılacak kampanyalarda kullanmak için aldığını açıklamış, ancak Federasyon tarafından yapılan açıklamada alınan yardımın faiziyle birlikte geri ödeneceği açıklanmıştı.

Peki şu ana kadar gayet normalmiş gibi görünen, hatta şeffaflık adına İspanya Futbol Federasyonu’nun hanesine artı puan olarak yazılması gereken bu olay İspanya’nın başına nasıl bir sorun açtı? Sorunun cevabı gayet basit: Villar’ın görevden alınmasının ardından yaşananlar FIFA’nın radarına takıldı. Villar görevden alındıktan sonra Federasyon Başkanlığı koltuğuna geçici olarak Juan Luis Larrea atanmıştı. Ancak, başkanlık seçiminin yenilenmesinin talep edilmesine ve herkesin bir seçim beklentisine girmesine rağmen seçimlerin yapılmaması ve Larrea’nın görevine devam etmesi FIFA’nın bu hükumetin İspanya Futbol Federasyonu’nun özerliğini çiğnediğini ve olaya müdahil olduğunu düşünmesine neden oldu. İspanyol medyasında yer alan haberlere ve yorumlara göre de İspanya Futbol Federasyonu başkanlık seçimleri Spor Bakanlığı’nın talebi üzerine erteleniyor.

Geçmişte örneği var

FIFA yaşanan bu olaylar üzerine İspanya Futbol Federasyonu RFEF’e bir uyarı mektubu yolladı. Mektupta federasyonun içişlerine dışarıdan veya siyasi bir müdahale olmaması gerektiğinin altı çizilirken, “Önümüzdeki haftalarda FIFA ve UEFA gözlemcileri, Madrid’e gelerek RFEF’teki gelişmeleri yakından takip edecektir,” ifadeleri yer aldı. FIFA’nın bu uyarısının dikkate alınmaması durumunda İspanya Milli Takımı’nın 2018 FIFA Dünya Kupası’ndan men edilmesi gündemde.

Bu iddianın ne kadar ciddi olduğu tartışılsa da, daha önce buna benzer bir olayın yaşanmış olması İspanya’nın men edilme olasılığının hiç de az olmadığını gösteriyor. 2010 yılında Nijerya Milli Takımı’nı FIFA üyeliği, Nijerya’da hükümetin futbol federasyonunun iç işlerine karışmasından dolayı askıya alınmıştı. 4 Ekim 2010’da alınan karar, 10 Ekim 2010’da oynanacak Gine maçının oynanabilmesi için 26 Ekim’e kadar geçici olarak kaldırılmıştı. Şimdi benzeri bir durumun bu İspanya’da yaşanmasından ve İspanya’nın sahip olduğu ağırlıktan dolayı FIFA’nın benzeri bir karar verip vermeyeceği veya İspanya Futbol Federasyonu’nun seçimlere giderek hükümet müdahalesi olduğu algısını ortadan kaldırıp kaldırmayacağı merak ediliyor.

Her ne kadar birçok yorumcu ve futbol otoritesi tarafından pek olası görünmese de, İspanya gibi bir futbol ülkesinin böyle bir nedenden dolayı 2018 FIFA Dünya Kupası’ndan men edilme olasılığı gerçekleşirse, bunun yıllarca konuşulacak bir skandal olacağı kesin.