Yeni Sezon Öncesi Kadro Mühendisliği

Liglere ara vermemizin ardından yeni sezona kısa bir süre kala, takımlardaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Hem Süper Lig de hem de takip edeceğimiz Avrupa Liglerinde takımlar kadrolarını güçlendirmeye ve bazıları da yapılandırmaya devam ediyor.

Sonuçta maçlar başladığında yakından takip ettiğimiz takımlara karşı bakış açımızın derinliği çok daha fazla olacak, ki bu durum ligler başlandığında da sizlerin işine yaramış olacak.

Transfer gündeminin bu kadar yoğun olduğu bu dönemde, takımların doğru adımları attığını da söylemek mümkün değil. Galatasaray’ı ele aldığımızda takıma katılan Gomis, Belhanda ve Maicon’a baktığımızda iyi oyuncular olduklarını söyleyebiliriz ancak bu oyuncuları alırken Sneijder’i takımdan yollamak, bir takımı inşa ederken pek mantıklı görünmüyor.

Sneijder dediğimiz oyuncu hem Hollanda Milli takımında ve hem de Galatasaray’a geldiği günden bu yana genelde pozitif bir futbol oynamış isim. Kendisini daha da önemli kılan ise, takımı da oynatıyor olması. Şimdi Galatasaray’ın transfer ettiği isimlere bakıldığında, oynatılması gereken oyuncular olduklarını da rahatlıkla görebiliriz.

Gomis’e top taşıyacak, Belhanda’yı boş pozisyonlarda topla buluşturacak ve oyuncunun da yaratıcılık beklenecek. Tabii hoca bunu beklerken bunları kimin yapacağı ise soru işareti oluyor. Burada da Galatasaray’la ilgili öngörülerimizde yanılmazsak, iç saha maçlarında rahat maçlar çıkaracağını söyleyebiliriz ancak dış saha maçlarında Galatasaray’dan aynı performansı beklemek zor olacak. Yani Sarı Kırmızılı camia ilk 10 haftalık dilimde karabatak gibi olabilir. Bu da takımın her şekilde zarar görmesini sağlayacak.

Tudor’a olan güvensizlik ve eğer Sneijder’de ayrılırsa Başkan’a yapılan eleştirileri düşündüğümüzde Galatasaray’ı zor bir senenin beklediğini görebiliriz.

Galatasaray’ın ezeli rakibi Fenerbahçe’ye geldiğimizde ise, Sarı Lacivertli takımda başka sıkıntılar olduğunu görüyoruz ancak Valbuena, Dirar ve Mehmet Ekici transferlerinin doğru olduğunu da söyleyebiliriz.

Bununla beraber Fenerbahçe’nin bu oyuncuları oynatabilmesi içinse takımdan bonservisiyle oyuncu göndermesi gerekiyor. Bunun nasıl gerçekleşeceğiyle ilgili henüz kimsenin bir fikri yok. Ozan Tufan’ın gideceği konuşulsa da somut adımların atılmaması ve şu anda ayrılan tek oyuncunun Emenike olması yeni sezon öncesi Fenerbahçe’yi sıkıntıya sokacak.

Fenerbahçe’nin bir diğer önemli sıkıntısı ise hücum hattında henüz istediği bir oyuncuyu bulamamış olması. Takımda Fernandao’nun sakat olması ve Van Persie’nin de nokta santrafor olmaması, o bölgeye bir hamle yapılmasını gerektiriyor ancak oyuncu satılmadan o bölgeye transfer yapılması da imkansız.

Kadro mühendisliği olarak takımı tanımladığımızda ise Aykut Kocaman’a olan güvenin yeterli olacağını söylemekle beraber geçtiğimiz seneye oranla takımın değişeceğini de ekleyebiliriz. Aykut Kocaman muhtemelen en doğru inşa ile takımı yeni sezona başlatacaktır.

Son 2 sezonu şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş ise Fenerbahçe’ye ve Galatasaray’a göre çok daha olumlu bir durumda. Şu ana kadar kadrosuna sadece Pepe’yi katan yönetimin takıma bir de forvet transferi için çalışmalarını sürdürüyor.

Beşiktaş’ın en şanslı tarafı ise şampiyon olan takımın omurgasının bozulmaması ve bu omurganın bu sene de devam etmesi Beşiktaş cephesini hem içerde hem dışarda rahatlatacaktır. Bu sene Beşiktaş’ın iç saha maçlarında rahat olmakla beraber dış saha maçlarında da rahat olabilirsiniz.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 150%
Oyna