Yarı Final Günü

Beklenen gün geldi ve bu akşam Fransa ve Belçika arasında geçecek olan mücadelenin ardından ilk finalist belli olacak. İki takımın da bu karşılaşmayı şiddetle istediğini biliyoruz. Bu da bu akşam oynanacak olan mücadelenin zorluk derecesini arttıracaktır.

Öncelikli olarak karşılaşmanın favorisinden başlayacak olursak Fransa’yı masaya yatırmamız gerekiyor. Didier Deschamp yönetiminde oldukça geçerli bir jenerasyon yakalayan takım, oyuncu bazında şu anda Avrupa’nın en iyilerinden biri. Kadroda çoğunlukla genç oyuncuların olduğu Fransa takımının hem ofansif hem de defansif gücü oldukça fazla.

Teknik direktör Deschamps’ta bu kadroyu kurarken genç oyuncuları bilinçli olarak tercih etmiş ve özellikle iki hücum beki olan Pavard ve Hernandez bu maça kadar oldukça başarılı işlere imza attılar dersek yeridir. Savunmanın göbeğinde oynayan Varane ve Umtiti’de uyum anlamında seviye olarak gayet iyi durumdalar.

Orta sahada Pogba, Matudi ve örümcek adam Kante’de turnuvanın en iyi orta saha grubunu oluşturuyorlar. Ön alanda ise Mbappe, Griezman ve Giroud’da mevcut durumu tamamlayarak komple oyun için oldukça uygunlar. Fransa’nın şu ana kadar oynadıkları karşılaşmalarında gördük ki, takımın belirli bir oyun sistemi yok. Tamamen rakiplerinin durumlarına göre oyun sistemlerini dizayn ediyorlar. Bu da oyuncuların tecrübesinden kaynaklanıyor. Bu durumu biraz daha açacak olursak, oyunu okuyan oyuncu sayısının fazla olması, Fransa’nın rakipleri karşısında şansını oldukça arttırıyor ancak bu akşam belirli bir şema çizmek durumundalar. Rakip takım turnuvanın en iyi takımlarından biri olmakla beraber, bu akşam Fransa’yı da oldukça zorlayacaklardır. Diğer takımlardan farklı olarak ön alanda tecrübeli ve merkez santrafor tercih eden Horozların bu planı tutacak olursa bugün finali göreceklerdir.

Belçika’ya gelecek olursak, oldukça uzun bir zamanın ardından kupaya bu kadar yaklaşan takım mental olarak finali istiyor ve bu da oynayacakları oyun dışında takımın en büyük silahlarından biri olacaktır.

Fransa’yla beraber bu turnuvanın jenerasyondan bakımından en iyi takımlarından biri olan Belçika’da, özellikle merkez orta saha ve hücum hattı oldukça iyi durumda. Bunun haricinde sadece savunmada zaman zaman problemler yaşayan takımın, bu akşam Fransa’nın starlarına karşı önlem alması gerekecek.

Bireysel anlamda topu kullanan oyuncu sayısının fazla olması ve topu kaptıklarında oyunu yönlendirme konusunda sıkıntı yaşamayan Belçika bu anlamda Fransa’nın işini zora sokabilir. Yani aslında bu akşam oynanacak olan karşılaşmada, bireysel anlamda elini taşın altına koyacak olan takım, finali görecektir. 90 dakikanın dengeli bir şekilde geçecek olduğunu düşünecek olursak, skor anlamında hareketli bir karşılaşma olmayacaktır ama takımlardan birinin erken golü bulma durumunda iş mıhtemelen değişecek; çünkü planlar alt üst olma durumuna gidecektir. Bu nedenle de dengeli gitmesini beklediğimiz karşılaşmada, karşılıklı gol olma durumu oldukça yüksek olabilir.

BONUS: 500TL 'YE KADAR 100%
Oyna