Türkiye A Milli Futbol Takımı

Türkiye A Milli Futbol takımı hazırlık kapsamı maçları nedeniyle İrlanda ile yaptığı hazırlık maçından 1-0’lık galibiyetle ayrıldı ve biraz moral motivasyon anlamında toparlanmış gibi görünüyor.

Tabii bunun öncesinde oynanan karşılaşmada takım Romanya’ya kaybetmişti ve şimdi kazandı. Bu akşam da Karadağ deplasmanında olacak.

Aslında ülkelerin oynadıkları hazırlık maçlarından pek fazla söz etmeye gerek yok; çünkü bu mücadelelerden her türlü sonuç çıkabilir. Şimdi İrlanda’yı Türkiye yendi diye pozitif bir ortam yaratılıyor olması da pek doğru değil.

Rumen Teknik adam Lucescu ile yeni bir çıkış arayan milli takımda kadro biraz daha gençleştirilmekle beraber, bir yandan da yanları tecrübeli oyuncular serpiştiriliyor ancak bunun yeni olduğunu düşünenler yanılıyor; çünkü bu durumun hemen hemen her zaman yapıldığı net bir şekilde ortada.

Şu anda da bunun farklı bir örneğini yaşamıyoruz. Aynı kalıp cümlelerle konuşan Lucescu, daha önce defalarca kez duyduğumuz şeyleri dile getirerek aslında doğru zamanda doğru işi yapmış oluyor.

Takımın net durumunu oynanacak olan Avrupa Şampiyonası elemelerinde göreceğiz. Bunun zaten başka bir yolu yok. Şu anda aslında bu hazırlık süreci Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılacak olan ülkeleri ilgilendiriyor. Bunun da farkında olmak gerekiyor, ki bunu görmek çok zor olmamalı.

Milli takım bir ruhtur ve bunun gençleşmeyle ya da sistemle bir ilgisi yoktur. Takım çıkar oynar ve bu oyunun da bir kültürü vardır. Bu yoksa istediğin kadar yetenekli, oyuncuyu doldur yine de iş yapamazsın. Bunun örneğini de hem Dünya Kupalarında hem de Avrupa Şampiyonlarında defalarca gördük. Bekleyip görmek çok daha mantıklı olacaktır.

Bu akşam eğer Türkiye kaybederse, bunun bir hazırlık maçı olduğunun altı çizilirken, galibiyet halinde ise iyi yolda olduklarının altı çizilecek. Bu nedenle bu maçların çoğundan dengesiz sonuçlar çıkabilir.

BONUS: 350TL
Oyna