Türkiye Kupası’nda Final Günü

Akhisarspor – Fenerbahçe

Lig de bir yanda şampiyonluk yarışı ve kümede kalma mücadelesi olanca hızıyla devam ederken, bu akşam oynanacak olan Fenerbahçe – Akhisar mücadelesinin ardından da Türkiye Kupası’nın sahibi belli olacak.

Tabii Türkiye Kupası finalinden çok bildiğiniz gibi yarı final mücadelesinde Fenerbahçe ve Beşiktaş arasında geçen mücadelede yaşanan olaylar maçın önüne geçmiş ve rövanşta Beşiktaş sahaya çıkmamıştı. Bunun neticesinde de Federasyon Fenerbahçe’nin maçı 3-0 hükmen kazandığını belirtti ve Aykut Kocaman’ın öğrencileri finale çıkmış oldular.

Bu durum neresinden tutarsanız tutun keyifli olmadı. Zaten sezon içerisinde bu tip maçların azlığını düşünecek olursak, futbolu yine geride bırakan bir olay yaşanmış oldu.

Akhisar takımı ise yarı finalin ilk mücadelesinde Galatasaray’a kendi sahasında kaybetmiş olsa da, bu maçın rövanşında deplasmanda oyunu kazanarak adını finale yazdıran takım olma başarısını gösterdiler. Bunun yanı sıra tarihlerinden ilk kez final oynayacaklarını da belirtmiş olalım.

Okan Buruk ve öğrencileri, çıkacakları ilk finalde ellerinden geleni yapıp sıkı bir oyun anlayışı ile sahada olacaklardır. Zaten maçı kazanmak için başka bir yolları varmış gibi görünmüyor. Muhtemelen de oyun Fenerbahçe’nin kontrolünde geçecektir. Akhisar ise fırsat bulduğunda hızlı oyuncularıyla kontrayı deneyecek ve rakibini oyundan düşürmeye çalışacaktır.

Tek maçlık dengelerde bütün sezon eleştirilen Aykut Kocaman sisteminin yararlı olacağını düşünüyoruz. Sabıra dayalı oyun anlayışında, rakibini yormakla uğraşan takım; bir yandan da kademe kademe oyun üstünlüğünü eline almaya çalışarak duvarlar örüyor. Takımın zaten erkenden gol bulma gibi, bir niyeti olmadığı gibi bu durumda pek fayda sağlamıyor.

Bir de iki takım arasında oynanan son 10 maça bakacak olursak, Akhisar’ın 5 Fenerbahçe’nin 4 galibiyeti bulunuyor ve sadece 1 karşılaşmada beraberlikle sonuçlanmış. Bunun yanı sıra Akhisar takımının Fenerbahçe’ye ters geldiğini de belirtmemiz gerekiyor. Bu sezon Sarı Lacivertli takıma karşı oynadıkları iki maçı da kazandılar.

Bu 10 maçlık süreçte Akhisar 15 gol atarken, Fenerbahçe’de 19 gol üretmiş ve 8 maçında 2,5 gol üzerinde geçtiği görülüyor. Demek oluyor ki takımlar oyun ve skor konusunda son derece açıklar ancak bu tek maçlık bir kupa finali olduğu için 90 dakika sonunda skor anlamında tatmin edici bir durum beklemek yanlış olur. Kadro ve oyun kalitesi Fenerbahçe dese de Akhisar tarihinde ilk kez çıkacağı finalde işi sonuna kadar götürmek isteyecektir. Maçı uzama ihtimali de oldukça yüksek. Fenerbahçe alır demek doğru olmaz. Skor anlamında sessiz ama mücadele gücü yüksek bir müsabaka olur.

BONUS: 500TL 'YE KADAR 100%
Oyna