Türkiye Kaderini Belirliyor

Türkiye – İzlanda

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu’nda yer alan Türkiye, oldukça kritik geçeceğini düşündüğümüz 2 karşılaşmaya çıkacak ve bu iki mücadelede de tek hedef 6 puan.

İlk maçı İzlanda ile içeride oynayacak olan Türkiye’nin iç saha avantajı oldukça fazla. Bunu da iyi değerlendirirlerse, bu karşılaşmadan 3 puanla ayrılabilirler.

Fransa da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nın ardından bu gruba sıkıntılı bir süreçle başlayan Türkiye A Milli Futbol Takımı, buraya kadar gelinen süreçte sadece oynanan maçlarla değil, hem oyuncu hem de teknik adam bazında bir sürü problemlerle uğraştı. Aslına bakıldığında da takımın hala şansının devam ediyor olması, gerçekten önemli bir şans.

Bir yandan kadrodan giden oyuncular bir yandan da çağırılan oyuncuların sürekli gündeme gelmesiyle beraber uzun bir dönem milli takım gündeminin Arda Turan olması, takımı ciddi anlamda yıprattı.

Bu sürecin ardından da önce Arda sonrasında da Fatih Terim görevi bıraktı ve milli takım Rumen teknik adam Lucescu’ya emanet edildi.

Lucescu ile yola çıkan Türkiye, deplasmanda Ukrayna’ya deplasmanda 2-0 kaybederken, içerde de Hırvatistan’ı 1-0’lık sonuçla geçti. Grupta Hırvatistan ve İzlanda’nın 16’şar puana sahip olması, grup 2.cilerinden olan Ukrayna ve Türkiye’nin de 14’er puanda olması bu grubu ateş çemberi yapıyor.

Türkiye 2 maçı alması halinde grubu lider olarak da tamamlayabilir. Tabii puan kaybında ise Rusya vizesi takımın elinden gitmişte olabilir. Böyle bir denklemin içinde Türkiye’nin ilk hedefi olan İzlanda maçında mutlak galibiyetle ayrılması gerekecek.

İzlanda aslında Türkiye’ye göre çok daha rahat bir durumda. Buradan alınacak beraberliğin ardından iç sahada alınacak galibiyet takım için yeterli olacaktır. Oynanan oyunları değerlendirdiğimizde ise İzlanda ön plana çıkıyor. Takım halinde savunma yapıp takım halinde hücum konusunda başarılı olan takımın tek sıkıntısı deplasmanlarda aynı performansı gösteremiyor olması. Bu durumda Türkiye için ciddi bir avantajı beraberinde getirecek.

Tabii Türkiye’de oyuncuların bireysel performanslarında yaşanan sıkıntı ve bazı pozisyonlarda takım iyi olurken bazı pozisyonlarda aynı hissiyatı verememiş olması, takımın en büyük dezavantajlarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Erken bir golün gelmesi halinde Türkiye maçı muhtemelen koparacaktır ancak gol bulma konusu gecikirse Türkiye’nin başı ağrıyabilir. Bu maçı kaybetmek Rusya’ya gidememekle eş-değer olduğundan karşılaşmanın tansiyonu da oldukça yüksek olacaktır.

Türkiye de cezalı olan Rumen Teknik adam kulübede yer alamayacak. Bu durum takımın motivasyonunu etkileyebilir de etkilemeyebilir de. Bunu maç içerisinde göreceğiz. Türkiye’nin bu karşılaşmada tek avantajı bu tip maçlarda oynanan oyununun pozitifliği olarak düşünülebilir. Tabii Lucescu’nun sahaya süreceği ilk 11’inde önemi maçın kaderini belirlemiş olacak. Bu mücadelenin ardından da Finlandiya deplasmanına gidecek olan takım, İzlanda’ya göre daha zayıf bir takımla oynayacak olsa da, bu karşılaşmada da oldukça zor bir mücadeleye çıkmış olacak. Tabii İzlanda maçı giderse, deplasmanda Türkiye için işler çok daha zor olur ancak buradan çıkacak galibiyet Türkiye’yi yukarıya taşıyacaktır. Bu karşılaşmada zor da olsa, geçmişten de referans alarak Türkiye’nin galip geleceğini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra karşılıklı gollerinde olacağı bir karşılaşma olabilir.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 100%
Oyna