Türkiye 1.Ligi’nde Play-Off İlk Karşılaşmaları

Önümüzdeki sezon Süper Lig’e çıkmak isteyen 4 takım bugün ilk karşılaşmalarına çıkacaklar ve her takımda ilk maçtan olumlu skoru alarak, rövanşta avantajlı olan taraf olmak isteyeceklerdir. Günün ilk mücadelesinde Giresunspor kendi evinde Eskişehirspor’u ağırlarken, Boluspor’da İzmir’de Göztepe’nin konuğu olacak.

Play-off’a kalan 4 takım içerisinde oyun olarak lige çıkma şansı en yüksek olan takımın Boluspor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Geriye kalan diğer 3 takım oyun olarak dağılmaya çok daha müsait performanslar çizdiler. Tabii artık bıçak kemiğe dayandığı için, 4 takım da bu maçlara oldukça sıkı çıkacaklardır.

Giresunspor – Eskişehirspor

Genelde iç sahada kendi taraftarı önünde daha iyi oynayan takım, seneler sonra ayağına gelen bu fırsatı değerlendirmek isteyecektir. Bunun aksine yeni yaptırdığı stadında daha iyi olması gerekirken deplasmanlarda oyuna çok daha iyi konsantre olan Eskişehirspor, sezonun en önemli puanlarını deplasmanlarda aldı.

Yücel İdiz’le ciddi bir çıkış yakalayan ve ligin en az gol yiyen takımları arasında olan Giresunspor, muhtemelen burada iyi savunma yapıp, bulabilirse de kendi sahasında olmasından dolayı tek gol bulup, işi Eskişehir’e taşıyarak orada bitirmek isteyeceklerdir.

Eskişehirspor ise muhtemelen Erkan Kaş önderliğinde oyunu Giresun yarı alanına yıkıp oyunu orada oynamayı tercih edecektir. Bir ihtimal de gol bulurlarsa, ondan sonrada skoru korumak için muhtemelen geriye yaslanacaklardır.

Bu karşılaşma için ilk yarı alt veya 0 tercihi oldukça mantıklı duruyor. Ayrıca iki takımında ilk maçı riske etmeyeceğini düşünecek olursak pek fazla gol sesinin de çıkacağını düşünmüyoruz.

Göztepe – Boluspor

Ligin normal süresinde son hafta play-off oynamayı garantileyen Göztepe, inişli-çıkışlı geçirdiği sezonun ardından, en azından buralara kadar geldi ve özellikle taraftar Süper Lig’i çok fazla istiyor ancak Göztepe’nin oyun gücü buna yeterli olur mu orası çok ciddi bir soru işareti. Takımın tek artısı kendi evinde oynadığı karşılaşmalarda taraftarı olurken, açıkçası pek fazla güven vermediğini de belirtelim. Yılmaz Vural geldiğinden beri gol yiyen takım, hocanın enerjisiyle hücumda iyi işler yapsa da savunma anlamında oldukça sıkıntılılar.

Bu tip maçlarda da hücum gücü kuvvetli olanın değil, savunmayı iyi yapanın maçlarda artı sağlayacağını düşünüyoruz. Boluspor’un ayrıca daha derli toplu bir oyun oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Göztepe’nin tek şansı içerde bulacağı goller olur. Bolu’da işi çok daha zor olacaktır. Bu karşılaşmada üst ve karşılıklı golün uygun olduğunu düşünüyoruz. Tabii iki takım sadece savunma yaparsa işi değişir ama sürekli savunma yapmak özellikle ev sahibi için oldukça zor olur.

BONUS: 350TL
Oyna