Süper Lig’in Yenisi, Göztepe

Türkiye 1.Ligi play-off final maçında Antalya’da karşılaşan, Eskişehir ve Göztepe takımları 90 dakikalık dilimden 1-1’liksonuçla ayrılınca oyunu uzatmaya götürdüler. 15’er dakikalık 2 uzatma devresinden oynanan 2 yarıda da eşitlik yine bozulmayınca, bu kez Süper Lig’e çıkacak takımın belli olması için penaltı atışlarına geçildi. Penaltı atışlarında Eskişehir kaptanıyla ilk golü bulsa da, devamını o kadar iyi kullanamadı ve Göztepe’ye kaybetti. Böylece, Yeni Malatyaspor ve Sivasspor’un ardından Süper Lige yükselen 3.takım Göztepe oldu.

Hem Eskişehir hem de Göztepe için oldukça önemli olan bu mücadele, kaybeden taraf için Şampiyonlar Ligi’nde daha da beter oluyor; çünkü mücadele ettiğiniz klasman kaybettiğiniz takdirde bir alt lig olmuş oluyor. Bu nedenle de kazanan için değil ama kaybeden için oldukça trajik oluyor. Geçtiğimiz sene lige veda eden Eskişehir, önümüzdeki yıl tekrardan lige çıkma mücadelesi verecek.

Maça gelince, karşılaşmaya iki takımın da oldukça kontrollü başladığını söyleyebiliriz. Bununla beraber Eskişehir’in oyunun çoğu bölümünde etkin taraf olduğunu da söylersek yanılmış olmayız. Özellikle orta sahada oyuna daha çok haki olan takım, karşılaşma öncesi yazımızda da belirttiğimiz gibi ileri uçta oynayan hızlı oyuncularıyla da devamlı pozisyon arayarak, üstünlük sayısını ele geçirmek istedi. Aradığı golü de 2.yarı kaptığı bir pozisyon sonrasında yine ani gelişen bir atağın sonunda buldu.

Sonrasında her geçen dakika daha fazla risk alan Göztepe, oyunun son 10 dakikasında sahada 5 hücumuyla oynayınca son dakikada eşitlik sayısını yakalamayı başardı ve son dakikada gelen bu gol oyunun da kaderini değiştirdi.

90 dakikalık dilimde sahaya atılan meşaleler yüzünden oyun ilk yarıda 20 dakika durdu. Tabii bu futbolcuların maçtan soğuması sebep oldu. 2.yarıda da hem sertlik hem de Eskişehirspor’lu oyuncuların 1-0 öndeyken sürenin uzaması için yavaş hareket etmeleri, 90 dakikanın çoğu zamanında da topun oyunda kalmasını engelledi.

Penaltı atışlarında, atışlara daha fazla konsantre olan takım kesinlikle Göztepe’ydi. Eskişehir adına kritik bir penaltı kullanan Semih Şentürk’ün, bu atışı oldukça kötü değerlendirmesi, Göztepe’yi uzun yıllar sonra Süper Lig’e taşıdı. Uzun zaman sonra da Süper Lig’de bir İzmir takımı mücadele edecek.

BONUS: 500TL 'YE KADAR 200%
Oyna