Süper Lig Beklentilerin Altında Kalıyor mu?

Uzun bir aranın ardından dün Süper Lig’den bazı gelişmeleri aktarmıştık ancak şunu belirtmekte fayda var ki o da; yeni sezon hazırlıklarına devam eden takımların durumlarının pek de parlak olmaması.

Aslında bu durumun sadece Türkiye ile sınırlı kalmadığını da belirtmek gerekiyor. Avrupa transfer piyasasına da baktığımızda orada da çıt yok dersek yeridir. Şu anda medyanın en çok ilgilendiği dedikodularının arasında Real Madrid’in yıldız oyuncusu Ronaldo’nun Juventus’a gidip gitmeyeceği konusu. Tabii dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen bir oyuncunun böyle bir ihtimalin içinde yer alması bile önemli oluyor.

Bunun dışında Süper Lig’de ki takımların genel havalarına baktığımızda, ki dün biraz da olsa bu konuya değinmiştik ancak bugün biraz daha açarsak daha iyi olacak gibi duruyor. Lig maratonunun yaklaşmasına kısa bir süre Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’ne katılmak için Beşiktaş’ta UEFA Avrupa Ligi’nde yer alabilmek için ön eleme maçları oynayacaklar. Bu maçların tarihleri de oldukça yaklaşmaya başladı, ki lig maratonuna da oldukça kısa bir süre kaldı.

Burada takımların henüz ciddi anlamda taraftarların beklentilerini karşılayacak transferleri gerçekleştirememiz olması, bu durumun bu şekilde mi gideceğine yönelik soruları da beraberinde getiriyor. Görünen tabloda bu durumun değişmeyeceğini net bir şekilde söylemek mümkün; çünkü FİFA’nın finansal fair play nedeniyle kulüplere çok ciddi yatırımlar uygulaması ve kulüplerin de buna uymak zorunda olmaları, takımların ciddi anlamda eline kolunu bağlıyor.

Önceden hatta çok uzağa bile gitmeden geçen sene bu zamanlarda özellikle Süper Lig’de şampiyonluk iddiası bulunan takımlarla ilgili birçok oyuncu hakkında yorumlarda bulunurduk. Şu anda takip ettiğimiz kadarıyla yorumlanacak pek bir oyuncu yok.

Takımların çoğu mevcut kadrolarındaki oyuncularının performanslarını arttırmakla beraber, yüksek maliyetli olan oyuncularını da ellerinden çıkarmanın peşinde olacaklar. Bu durumda bu sene Süper Lig’de ne gibi bir sezon yarışı olur konusu ise son derece karışık bir durum. Eğer takımlar sadece 1-2 takviye ile yollarına devam edecek olurlarsa, kadrosunu koruyan takımın iş yapacağını net bir şekilde söylemekle beraber bu kadroya doğru takviye yapanın işi götüreceğine de emin olabilirsiniz.

Tabii bununla beraber şunu belirtmekte de fayda var; şu anda devam Dünya Kupası nedeniyle, bu kupada forma giyen çoğu oyuncu henüz takımlarının hazırlık kamplarına katılmadılar ve takımlarda mevcut kadrolarını değerlendiremedikleri için oyunculardan kimleri göndereceklerine karar veremediler. Bu durum da doğal olarak dış transfer de Türkiye’ye yansımış oluyor.

Türk kulüplerinin bu kısıtlamadaki en büyük şansı olan kiralama ve satın alma opsiyonu seçeneklerinin de artık Avrupa Kulüpleri farkında vardılar ve son ana kadar da oyuncusu üzerinden daha fazla gelir elde etmek için bekleme kararı alıyorlar; çünkü bir şekilde bu işin biteceğine eminler.

Şu anda Fenerbahçe teknik direktörü Cocu’nun sözleşmesi Barcelona’da bulunan ancak geçen sene İnter’de kiralık olarak forma giyen Rafinha’yı istediği ortaya atıldı. Merkez orta sahada çok yönlü bir oyuncu olan Rafinha, Sarı Lacivertli takıma gelirse elbette takıma güç katacaktır ama mevcut durumda da böyle bir hamle zor gibi gözüküyor.

Bugün manşetleri süsleyen bir diğer haber de Galatasaray’a ait. Tottenham’ın orta saha oyuncusu Dembele’nin Galatasaray’da forma giyebilme olasılığından bahsedilmiş ancak bunun da çok zor olduğunu dile getirelim. Her ne kadar Tottenham teknik direktörü Poshettino’nun gözden çıkarıldığı yazılsa da geçen sezon çoğu karşılaşmada kullandığı oyuncuyu kenara itmesi pek gerçekçi gelmiyor ancak Sarı Kırmızılı takım böyle bir transfere imza atarsa, hem Şampiyonlar Ligi için hem de lig için çok önemli bir adım atar, onu da es geçmeyelim.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 100%
Oyna