Son Çeyrek Finalistler Belli Oluyor

Dünya Kupası’nda son 16 turunda bugün oynanacak olan iki karşılaşma ile çeyrek final heyecanına geçeceğiz ve yine bugün de iki tane güzel karşılaşma bizleri bekliyor.  

Günün ilk mücadelesinde bu turnuvanın iki sürpriz takımı karşı karşıya gelirken bir diğer karşılaşmada ise son büyük turnuvalarda taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan İngiltere, Kolombiya’yı eleyip bu kötü gidişata dur demek isteyecek. 

Kupada Almanya, Meksika ve Güney Kore’nin olduğu F Grubu’nda 6 puan toplayarak burada yoluna devam eden İsveç, Almanya karşısında da son dakikalarda yediği golle puan kaybetti ve oynadığı 3 karşılaşmada da ezilmeden 90 dakika boyunca ayakta kalmasını bilerek oynadı dersek yanılmış olmayacağız.

Zaten grup eleme maçlarında benzer bir performans ortaya koyup sonrasında play-off’ta İtalya gibi bir rakibi devirip Dünya Kupası’na adını yazdırmayı başaran takım özellikle takım olma geleneği konusunda son katıldığı turnuvadan bu yana çok ciddi gelişmeler gösterdiği net bir şekilde belli oluyor. Takımın uzunca bir zamandır yıldızı olan ve İsveç denilince önce İbrahimovic’in geldiği zamanlardan bu yana bu takımda ciddi değişmeler olmuş, ki en büyük değişim Zıbo’nun takıma alınmaması olmuş, ki bu da ciddi olarak takımın kimliği için pozitif bir etki yaratmış.

Oynadığı maçlarda takımda yıldız olmamasına rağmen bunun henüz eksikliğinin hissedilmediği maçlar oynayan İsveç, takım oyunu konusunda ders alınacak cinsten performanslar ortaya koyuyor. Bugün de muhtemelen bunun bir örneğini izleyeceğiz.

Rakip İsviçre ise Brezilya, Sırbistan ve Kosta Rika’lı gruptan iki beraberlik bir galibiyetle adını bir üst tura yazdırmayı başardı. Tabii asıl Sırbistan karşısında son dakikalarda buldukları altın değerindeki gol Onların bir üst tura çıkmalarına sebep oldu.

İsviçre takımı da tıpkı Sırplar gibi bu turnuvanın takım olma konusunda ön plana çıkan takımları aralarında yerlerini alabilir ama izlediğimiz maçlara bakıldığında İsveç’e göre oyun anlamında biraz daha geride olabilirlar. En azından bunu takım savunması için söyleyebiliriz. İsviçre’nin oynadığı karşılaşmalar her ne kadar pozisyon anlamında hareketli gibi geçiyor olsa da, bu biraz merkez orta sahanın geri kalanından sonra dağınık olmalarından dolayı olabilir. Bugün oynacakları karşılaşmada da eğer bunu halledemeyecek olurlarsa o zaman bu son karşılaşmaları olacaktır. Bu iki ülkeyle bu dinamikleri ortaya koyduğumuzda 90 dakikası oldukça dengeli geçecek bir karşılaşmanın oynanacağını söyleyebiliriz. İsveç bir tık daha ağır basıyor ve bunu kullanırsa kazanır ama denge bu maçın dinamiği olacaktır.

Bugün son karşılaşmasında ise Kolombiya ve İngiltere karşı karşıya geliyorlar. Uzun bir süredir büyük turnuvalarda somut bir başarı elde edemeyen İngiltere şeytanın bacağını kırmak isteyeceği bir mücadele oynayacak. Kolombiya da bunun için oldukça uygun bir rakip. Japonya, Polonya ve Senegal’in yer aldığı grupta 6 puanla buraya yükselen takımın aslında oyun olarak pek sağlam bir yapısı yok. Birazda şansının yaver gitmesiyle maçları alan takımın henüz turnuva bazında kalburüstü bir rakiple karşılaşmış olmaması da en büyük şansları arasında yer alıyor. Jose Pekerman’ın çalıştırdığı takım, Rodriguez önderliğinde hücum organizasyonlarını yönetmeye çalışırken savunmada da kapalı bir kutu olmaya çalışıyor ancak bunu Uruguay kadar iyi yapamıyor ve rakibi İngiltere karşısında bunu çok iyi yapması gerekecek; çünkü karşı takımda bu kez bunu affetmeyecek oyuncuların çokluğu Kolombiya’nın işine gelmeyecektir. Yetenekli bir jenarasyon yakalayan İngilizler de bunun ekmeğini yemek için uğraşıyorlar. Forvet hattında ki Kane’e sırtını yaslayan takım eğer topu o kısma kadar düzgün getirirse sonrasında işi bitireceğini de fazlasıyla iyi bildiği için genel oyun kurgusunu da ona göre yapıyor. Bunun yanı sıra duran top kullanımı konusunda da turnuvanın en iyilerinden biri olan İngiltere’nin elinde tutmuş olduğu bu en büyük kozu etkisiz hale getirmek için Kolombiya’nın ekstra işler yapması gerekecek. Aksi takdirde İngiltere bugün kazanan takım olacaktır.