Şampiyon Beşiktaş Kasasını Dolduracak

Tüm bahis severlerin yakından takip ettiği ve son iki haftaya kadar nefes nefese devam eden Süper Lig şampiyonluk yarışında mutlu sona Beşiktaş ulaştı. Bu başarıyla şampiyonluk sayısını on dörde çıkartan Siyah Beyazlılar, bu muhteşem sportif başarının yanında oldukça büyük bir maddi gelir de elde etti.

Günümüzde her sportif başarı, maddi gelir ile taçlanıyor. İşte Beşiktaş’ın bu sezon elde ettiği Süper Lig şampiyonluğunda da durum bunun aynısı: Siyah Beyazlıların kazandığı şampiyonlukla birlikte, kasasına toplamda 168 milyon liraya varan bir para girecek.

Bu gelirlerden en büyük kalemi, Beşiktaş’ın şampiyon olarak doğrudan katılma hakkı elde ettiği Şampiyonlar Ligi gelirleri oluşturuyor. Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi ayak bastı parası olarak 38.5 milyon TL gelir elde edecek. Ayrıca, Şampiyonlar Ligi havuzundan da 27.5 milyon TL gelir elde edecek olan Siyah Beyazlılar böylece kasasını dolduracak. Ayrıca, Şampiyonlar Ligi’nde elde edilecek her bir galibiyet ve beraberlik için veya tur atlanması halinde de ek gelir elde edileceğini de hatırlatalım.

Beşiktaş’ın Süper Lig’den elde edeceği gelir de hiç de azımsanmayacak seviyede: Şampiyonluk primi olarak 17 milyon TL’lik bir gelirin sahibi olacak olan Beşiktaş, başarı primi olarak 36.6 milyon TL, Süper Lig katılım payı olarak ise 16 Milyon TL gelir elde edecek.

Tabii ki ürün satışlarını da unutmamak gerek. Bildiğiniz gibi, Beşiktaş taraftarı Kartal Yuvası adlı resmi satış mağazalarından takımının ürünlerini en çok satın alan taraftar gruplarından birisi. Beşiktaş’ın ürün satışlarından 10 milyon TL gelir elde etmesi bekleniyor.

Beşiktaş’ın geleceği

Beşiktaş açısından bu gelir kaynağının en büyük önemi, kulübün borcunun finansmanını sağlaması. Beşiktaş’ın yaklaşık 900 milyon TL’lik bir borcu bulunuyor. Bu konuda Beşiktaş başkanı Fikret Orman, “Beşiktaş kazanılan şampiyonlukla birlikte lig primleri ve direkt Şampiyonlar Ligi katılım payı (ve yayın geliri) ile kasasına net 100.000.000 TL koyacak. Beşiktaş eğer önümüzdeki 3 sene ligi domine eder ve Şampiyonlar Ligi’ndeki süreklilik sağlarsa toplam borcunun %30-35’ini sadece 3 sezonda temizleyecek,” şeklinde konuşmuştu. Bu gelir ile Beşiktaş uzun vadede hem borcunu, hem borç faizini azaltarak geleceğini kurtarabilir.

Her ne kadar UEFA ile yaptığı anlaşmadan dolayı bu sezon çok iddialı transferlere girişemeyecek olsa da, Beşiktaş’ın yine de elde ettiği bu gelir ile kadrosuna hatırı sayılır takviyelerde bulunabileceğini düşünüyoruz.