Rusya 2018 Kendi Yıldızını Çıkarabilecek mi?

Tam 4 yıldır merakla beklediğimiz Dünya Kupası başladı ve hemen hemen herkesin artık tek bir gündem maddesi var o da kupayı kimin kazanacağı. Bugün oynanacak olan karşılaşmalarla grup süreçlerinin ilk maçları da tamamlanmış olacak.

Bu noktaya gelene kadar çok fazla sürpriz sonucun çıkmadığı karşılaşmalarda, Meksika’nın Almanya’yı yenmesinin yanı sıra Brezilya’nın İsviçre’den sadece 1 puan alabilmesi en büyük sürprizler oldu.

Grup maçları ilerledikçe beklenmedik sonuçların çıkabileceğini de gördük. Kadroları zayıf olan takımlar zaten kendilerini hemen belli ettiler ve artık onların pek bir şey yapma şansları kalmadı. Kadro anlamında az biraz tutunanlar ise sürprizlere gebe maçlar oynayabilir.

Tüm bu dinamiklerin haricinde çoğu da turnuvada bilinen yıldızların haricinde yeni bir yıldızın doğup doğmayacağını merak ediyor. Hemen hemen her turnuva bildiğiniz gibi kendi yıldızını yaratır ve kupayı kazananın haricinde en çok konuşulan da o olur. Şu ana kadar Meksika da Lozano sanki az da olsa kendinden bahsettirmeyi başardı. Almanya’ya attığı golden sonra gelen 3 puan doğal olarak Lozano ve ülkesi için oldukça önemli oldu.

Kupada herhangi bir takımın kendi yıldızını yaratması için diğer takım oyuncularının da ona eşlik etmesi gerekiyor ve genelde takım oyununu üst seviyelerde oynayan takımlardan bu oyuncu çıkar. Bir de bilindik yıldızların durumları var. Ronaldo ve Messi gibi başarıya doymuş profillerin artık doyum sürecini tamamlamış olmalarının yanı sıra bireysel anlamada ortaya bir şey koymak istemeleri takımları adına olumlu ya da olumsuz olabilir.

İspanya maçında 3 gol atarak takımına 1 puanı kazandıran Ronaldo, bundan sonraki karşılaşmalarda eğer aynı performansı gösteremezse o zaman hem kendisi için hem de Portekiz için ciddi bir sıkıntı olabilir. İlk maçında İzlanda karşısında elle tutulur bir varlık gösteremeyen Messi ise oynayacakları 2.karşılaşmada ortaya net bir şeyler koymak zorunda olduğunu fazlasıyla biliyor olmalı; çünkü izlediğimiz Arjantin’de eğer Messi üretime katılmayacak olursa, Arjantin için pek de iyi şeylerin olacağını söylemek zor olur.

Kadrosunda yıldızlar anlamında revizyona giden ve daha olgun bir kadroyla iş yapmaya çalışan Almanya’da tek bir oyuncudan bahsetmek mümkün değil ve Meksika maçında tecrübesiz oyuncularla oynamanın sıkıntısını fazlasıyla yaşasalar da oynayacakları 2.karşılaşmada gereğini yapmak zorundalar. Löw’ün de zaten turnuva öncesi yaptığı röportajda en korktuğu şeylerden birinin takımının tecrübesizliği olduğunu vurgulaması, bu konunun net bir şekilde ortada olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Bu nedenle eğer 2.maçta toparlanacak olurlarsa Almanya kendi yıldızını yaratma konusunda son derece başarılı olabilir ancak diğer takımlar buna izin verip vermeme konusunda nasıl bir performans sergileyecekler göreceğiz.

Bugün oynanacak olan Belçika maçında, favorinin ortaya koyacağı performans turnuvanın önemli dinamiklerinden biri olacaktır. Şu ana kadar büyük favorilerin sınıfta bırakan performansları karşısında Belçika’nın çıtayı yukarıya çıkarması takım adına olumlu bir ivme olur.

Mobil Bahis Siteleri