Kupaya Başka Pencere

Rusya’da düzenlenen ve yarın oynanacak olan ilk yarı final karşılaşmasıyle beraber finale çıkan ik takımın kim olacğaını öğreneceğiz. Yarın Fransa ve Belçika zorlu karşılaşmada karşı karşıya gelecek. Bir sonraki gün ise finalin diğer adının belli olacağı mücadelede Hırvatistan ve İngiltere sahaya çıkacaklar.  

Tabii kağıt üzerinde Fransa ve İngiltere gibi gözüküyor olsa da maçların kendi içerisindeki dinamikleri yarın ayrıntılı olarak burada bulabileceksiniz.  

Peki bu kupanın kendi içerisindeki yarattıığı dinamikler nelerdi, isterseniz şimdi kısa olarak ona değinelim vu buradan iki yarı final karşılaşmasına yaklaşım yolu bulalım.

Bu kupada şu ana kadar üst düzey takımların turnuvaya birer birer veda etmiş olmaları ve özellikle iyi takımların kadro olarak kendilerinden daha sıkıntılı takımlar karşısında çaresiz kalmalarının tesadüf olmadığını söyleyelim. Bu da muhtemelen bu sene üst takımların yine kendilerinden daha güçsüz takımlarla oynayacakları karşılaşmalarda, maçların dengesini ve hatta artık oyuncu bazında da bazı gelişimleri etkileyecek olduğunu belirtelim. Önceden 10 numaranın oldukça önemli olduğu takımlar vardı ve eğer kadronuzda yaratıcı oyunculara sahipseniz bir şekilde önemli işler yapabiliyordunuz ancak neredeyse değişim gösterdi.

Kadro olarak sıkıntı yaşayan takımlar, oyun algılarını tamamen karşı takımı kilitlemeye yönelik oynadıkları için ve savunma anlamında da kendilerini oldukça geliştirdikleri için, takımlar sıkıntı yaşıyorlar. Bir de iyi bir kaleciniz varsa, ki bu turnuvada aslında altı çizilmesi gereken tek konu kaleciler oldu.

Bu sene özellikle savunma oyununun çoğu takım tarafından tercih edileceğini net bir şekilde söylememiz gerekiyor. Bu da favori takımların işlerini genel anlamda zora sokacaktır ve bununla beraber ön alanda hızlı olan oyuncuların daha değerli olacağı bir sezon yaşayacağız. Tüm bunları zaten ligler başladığında masaya yatırıyor olacağız.

Süper Lig’de dahil olmak üzere bu sene değerlendirmeye alacağımız tüm major liglerde, orta seviye takımlar çok daha pozitif karşılaşmalar geçirebilirler. Bununla doğru orantılı olarak kaleciler de ön plana çıkacaktır.

Dünya Kupası’nda İngiltere kalecisi Picford, Hırvatistan kalecisi Subasic, Danimarka kalecisi Schmeichel ve Meksika kalecisi Ochoa aslında kendi liglerinde majör takımların kalesini korumuyorlar ancak buna rağmen turnuvaya damgalarını vurdular. Bunun bir nedeni lig bazında genelde savunma yapan takımların kalelerini korudukları için, oyunda kalma sürelerinin fazla olmasıyla beraber, iyi bir takıma gitmek içinde kendilerini göstermek zorunda olmaları kalesini korudukları ülkelerinde işine yaramış oluyor. Şimdi yarı final mücadelesinde oynanacak olan Fransa – Belçika mücadelesinde bir yanda Tottenham kalesini koruya Loris, diğer yanda Chelsea kalesini koruyan Courtois olacak. İki kalecinin formu direkt olarak karşılaşmaya etki edecek, ki Belçika’nın Brezilya’yla oynadığı karşılaşmada, Courtois’un takımını yarı finale çıkardığını düşenecek olursak, bu durumda Belçika en azından bu noktada bir adım daha önde diyebiliriz.

Bununla beraber savunma yapan takımların kalelerinde pozisyon görme olasılıklarının yüksek olmasından dolayı, kalecilerinin de maçın içinde olma durumları son derece fazla oluyor. Kupada sürekli atak halinde olan takımların yedikleri ilk pozisyonlarda kalelerinde nasıl sıkıntıya düştüklerini gördük. O yüzden bu sene bu noktalara da sık sık vurgu yapacağız!

BONUS: 500TL 'YE KADAR 200%
Oyna