Kupanın Son Çeyrekleri de Belli Oldu

Rusya da düzenlenen Dünya Kupası’nda artık son 8’e kalan takımlarda dün oynanan iki maçın ardından belli oldu. İsveç ve İsviçre’yi karşı karşıya getiren karşılaşmada, İsveç turu atlayan takım olurken, Kolombiya – İngiltere karşılaşmasında 90 dakikalık süre 1-1 tamamlanınca maç uzatmaya gitti. Uzatmada da skorda denge bozulmayınca bu kez son çeyrek finali belirlemek için penaltı atışlarına geçildi ve son kısmı kazanan da İngiltere oldu.

Önce günün ilk maçını ele alacak olursak, karşılaşma öncesin de yazdığımız gibi bir maç olduğunu net bir dille ifade etmemiz gerekiyor. İsveç oynadığı oyun ve kadrosunun genel yapısıyla zaten İsviçre’ye oranla çok daha önde olan bir takım görüntüsü çiziyordu. 

Mücadelenin başlama vuruşundan itibaren de bunu fazlasıyla hissettik ancak İsviçre’nin de oyuna konsantrasyon bakımından güçlü bir duruş koyması haliylen iki takımında oyuna olan yaklaşımını değiştirdi. Bir süreden sonra tamamen top kapma oyununa çevrilen karşılaşmada, topu kapan takım kaleye gitmenin yollarını arıyordu, ki İsveç bunu 2.yarıda çok daha doğru bir şekilde uygulamaya başlayınca İsveç’in de gardı biraz daha düşmüş oldu. Takımın 10 numarası Forsberg’de kenardan gelen topu iyi kullanınca İsveç skor üstünlüğünü eline geçen taraf oldu ve 1-0 öne geçti. Tabii bu tip güçlü savunma yapan takımlara karşı 1-0 geriye düşerseniz bundan sonra işini çok zor olacaktır, ki İsviçre de maçın geri kalan dakikalarında oldukça zorlandı ama üretken olamadı ve adını çeyrek finale yazdıran taraf İsveç oldu.

Günün bir diğer karşılaşmasında da Kolombiya ve İngiltere karşı karşıya geldiler ve kağıt üzerinde favori olan takım İngilizlerdi. Oyunun başından itibaren de kadro olarak Kolombiya’ya oranla çok daha iyi olma durumlarını sonuna kadar kullandılar ancak şunu da belirtmekte fayda var ki, Kolombiya’da elinden geleni yapmaya çalıştı.

Her ne kadar 3.bölgede ve özellikle duran toplar konusunda İngilizleri durdurmayı çalışan Kolombiya savunması, bir korner atışında Harry Kane’i düşürünce, hakem de penalty noktasını gösterdi ve Kane takımını 1-0 öne geçiren golü atmış oldu.

Golden sonra Kolombiya’nın biraz daha risk alacağı zaten belliydi ve Onlarda tüm riskleri alarak İngiltere’nin üzerine yüklenmeye başladılar. Maçın son dakikasında gelen kafa golüyle de beraberliği yakalayıp maçı uzatmaya götürdüler, ki bu golün de duran toptan geldiğini belirtelim. Uzatmada da zaten denge bozulmadı ve gecenin kahramanlarından biri olan İngiltere kalecisi Picford, penalty atışlarında da performansını yukarıya taşıdı ve takımını yarı finale çıkardı.

Penaltı atışlarını iyi kullanan oyuncularınızın olması belki bir avantaj sağlıyor olabilir ama psikolojik üstünlüğün sizin elinizde olması penalty atışlarında daha önemli gibi duruyor, en azından şimdilik. Kupa bittikten sonra bu konuya da ufak bir parantez açabiliriz. Sonuç olarak iki takım şimdi çeyrek finalde karşı karşıya gelecekler ve yarı final mücadelesi için sahaya çıkacaklar.

BONUS: 350TL
Oyna