Kupada Sona Doğru

Rusya’da düzenlenen Dünysa Kupası’nda artık son haftaya girdik. Bu hafta oynanan çeyrek final karşılaşmalarının ardından adlarını yarı finale yazdıran takımlar belli oldu ve bu maçların hepsi de turnuvaya yakışır karşılaşmalar oldu diyebiliriz.

Turnuva başladığından beri gerek oynadığı futbolla gerek sahada duruşuyla Güney Amerika takımları arasında oldukça sempati toplayan Uruguay, Fransa karşısına yarı final vizesi almak için çıkmıştı. Her ne kadar otoriteler Fransa’nın kağıt üzerinde favori olduklarını söylemiş olsalar da yine de Uruguay’ın bu karşılaşmada alacağı galibiyet ve bir üst tur vizesi sürpriz sayılmayacaktı.

Karşılaşma öncesinde de Fransa Teknik Direktörü Deshamps bile, Uruguay’ı bir Güney Amerika takımı gibi değerlendirmenin yanlış olacağını söylemişti. İki takımda maça kontrollü başlamış olsalar da turnuvanın takımlar için kabuslarından biri olan duran toplar bu kez Uruguay’ın başını yaktı ve Fransa Grizmann’ın kullandığı serbest atış sonrasında Varane ile ilk golü bularak biraz daha rahatladı; çünkü Uruguay karşısında skor üstünlüğünü yakalamak, takımın bütün planlarını alt üst edecek bir durumun habercisiydi.

Fransa bunu başarmış oldu ve gol dakikasından sonra da Uruguay bu kez yabancı olduğu bir oyuna geçiş yapmak zorunda kaldı. Bunu da başaramadığını gördük zaten. 2.yarıda ilk golün asistini yapan Grizmann bu kez sahne aldı ve Muslera’nın da yaptığı hata sonucu farkı 2’ye çıkardı. Tabii Fransa’nın bireysel anlamda yetenekli ve güçlü oyuncularının olmasının yanı sıra, oyuncuların bir de maçın kendi hikayesini anlayarak kendi pozisyonlarını ona göre değerlendirmeleri Fransa’nın yarı finale çıkmasına sebep oldu ancak Uruguay elenmiş olsa da, bu turnuvaya iz bırakıp gittiğini söylemek çok daha doğru olacaktır.

Bir diğer karşılaşmada ise turnuvanın iki büyük favorisi karşı karşıya geldiler. Bir yanda bu kupayı defalarca müzesine götürmüş olan Brezilya bir yanda önemli bir jenerasyonla buraya gelen Belçika. Roberto Martinez’in öğrencileri bu maça gelene kadar aslında çok zorlu bir rakiple de karşılaşmamışlardı. İngiltere’yi saymıyoruz; çünkü o karşılaşmada iki takımda zaten bir üst tura adlarını yazdırmışlardı. Belçika diğer oynamış olduğu karşılaşmalardan farklı olarak, ilk 11’inde değişiklikler yaparak bu mücadeleye başladı ve orta sahada özellikle tercih edilen Fellaini, maçın kilit adamlarından biri oldu.

Hem orta sahada hem de hücumda birseysel anlamda yetenekli oyuncuları bulunan Brezilya’yı tam da o bölgede kilitlemek doğru olacaktı ve Belçika da merkezde oyunu kilitleyerek bu işi doğru yaptı. Sonrasında De Bruyne ve Hazard’ı oldukça doğru kullanan ve kaptığı toplarla da hızlı hücum üreten Belçika, attığı 2 golü de bu şekilde buldu ve yarı finalde Fransa’nın rakibi oldu. Brezilya her ne kadar gol için baskı kursa da geriye düşmek pek alışık olmadıkları bir durum olmadığından turnuvaya veda etmiş oldular.

Diğer yarı finalistlerin belli olduğu İsveç – İngiltere, Rusya – Hırvatistan karşılaşmaları da oldukça heyecan verici olmakla beraber özeliikle ev sahibinin oynadığı mücadelenin hikaye kısmı uzun süre hafızalardan silinmeyecektir.

Turnuva başladığından gruptan bile çıkamaz denilen Rusya’nın Hırvatlar karşısında son ana kadar savaştılar ve maçı penaltılara götürdüler. Hırvatistan da Rusya’nın bu sert oyununa karşılık vermeye çalıştı ve başarılı oldu da. Turnuvanın yıldızlarından olan Cheryshev’in golüyle öne geçen Ruslar, Kramaric’in golüne engel olamayınca maç uzatmalara gitti. Uzatmalarda Vida sahneye çıkarken yine bir duran top sonrasında Fernandes bu iş burada bitmedi dedi. Tempo anlamında da zaman zaman oyuncular kapasitelerini sonuna kadar zorladılar. Zaten iki takım bundan önceki karşılaşmada da penaltılardan buraya gelmişlerdi. Bu nedenle de ciddi anlamda yorgunluk belirtileri vardı. Penaltılarda ise her ne kadar psikolojik üstünlük ev sahibi Rusya’da olsa bile, Subasic yine Hırvatlar adına gerekeni yaptı ve Hırvatistan yarı finale adını yazdıran takım oldu.

Hırvatistan’ın rakibi ise İsveç’i 2-0’lık net bir skorla geçen İngiltere, uzun bir aranın ardından adını yarı finale yazdırdı. Bu turnuvada takım oyunu konusunda öne çıkan İsveç’i yine en iyi bildiği yerden yıkan İngiltere bir duran top ve bir kenar ortası ile İsveç’i evine yollamış oldu. Çıkan bu sonuçların ardından Fransa – Belçika ve İngiltere – Hırvatistan mücadeleleri izleyeceğiz. Bu maçların tüm ayrıntılarını ve hikayelerini de yine burada takpi edebilirsiniz.

BONUS: 350TL
Oyna