Koskoca Bir Sezon Biter ve Şampiyon Galatasaray Olur !

Sezon başını muhtemelen futbolla içli dışlı olan herkes dün gibi hatırlıyordur. Şampiyonluk hedefi ile yola çıkan 3 büyük takım; Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe dar bütçeleriyle ellerinden gelen transferleri yapmış ve yola çıkmışlardı.

Tabii futbol otoriteleri 2 sene üst üste şampiyon olan Beşiktaş’ın bu senede daha şanslı olacağını düşünüyor ve oturmuş olan kadrosunun daha verimli işler yapacağına inanıyordu.

Beşiktaş lig yarışına da fena başlamadı ve bu sene iyi işler yapacak izlenimi verdi ancak Şampiyonlar Ligi başladıktan sonra işin rengi Kara Kartal için değişmişti.

Grup maçına oldukça etkili başlayan Şenol Güneş ve öğrencileri deplasmanda alınan Porto galibiyetinden sonra, özgüven olarak Avrupa’da kendini başka bir noktaya taşımış olsa da, bu durum lig de takımın işine pek yaramadı. Özellikle Şampiyonlar Ligi maçlarından önce ve sonra puan kayıpları yaşayan Beşiktaş, Avrupa’da namağlup bir şekilde yoluna devam ederken, ligde bu nedenle telafi edemeyeceği ağır yaralar almış oldu.

Sonuç olarak bu sene takım ligi 4.olarak bitirdi ve UEFA Avrupa Ligi’ne ön eleme maçları oynayarak katılmayı deneyecek. Her ne kadar bu sene kupa kazanamasa da takımın bu sene Avrupa’da yaptıkları yadsınamayacak kadar değerli oldu.

Burası ayrı bir bakış açısı ancak durumun bir de ekonomik kısmı var. Şampiyonlar Ligi’ne katılamayan takımlar bildiğiniz gibi özellikle ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Beşiktaş’ın da genel durumuna baktığımızda bundan etkileneceği rahatlıkla söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi bu sene takımın önemli anlamda skor yükünü çeken Talisca’nın da artık takıma vedası konuşuluyor. Bununla beraber Beşiktaş’ın bu sene yaptığı en önemli çıkışlardan bir tanesi ise, Türkiye Kupası Yarı Final rövanş mücadelesinde aldıkları sahaya çıkmama kararı oldu. Federasyonun kararına tepki olarak bunu yapan takımın bu hamlesi muhtemelen uzun süre hafızalardan silinmeyecek.

İyisiyle kötüsüyle Beşiktaş sezonu bitirmiş oldu ve şimdi herkes takımın bir sonraki sezon için yapacağı transferlere odaklanacaktır.

Fenerbahçe’de bu sezon başına Aykut Kocaman önderliğinde yeni umutlarla başladı ve Aykut Kocaman takımın başına gelir gelmes aldığı kararla adından ilk günden itibaren bahsettirmeye başladı. Teknik direktörlük disiplini olarak kendine has bir tavrı ve uslübu olan hoca, takımın tüm organizmasını da değiştirdi dersek yanılmış olmayız.

Tabii bu durum Fenerbahçe’de pek olumlu sonuçlar doğurmadı. Takım alışık olmadığı bir oyun yapısıyla karşılaşınca, önce UEFA Avrupa Ligi’nde elendi sonrasında lig yarışında ağır yaralar almaya başladı ancak Aykut Kocaman’ı tanıyanlar iyi bileceklerdir ki, hocanın bu genel hali ve tavrıdır; takımını sonradan açan deneyimli hoca, 6.haftadan sonra ilk kırılmasını yaşadı ve sistemi yeniden inşaa etti.

Aykut Hoca’nın özellikle Ozan Tufan konusunda ısrar etmesi takımın omurgasına ciddi anlamda zarar verdi ve sonrasında Ozan’dan vazgeçen hoca buraya Mehmet Topal ve Josef’i monte edince takım gerçek kimliğine kavuştu.

Bunun yanı sıra Fenerbahçe takımı ligi 2.bitirerek bu sene Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme maçları oynayacak ve eğer bu turları geçerse Avrupa’nın en büyük kupasına katılmış olacak, ki artık bunu yapacak tecrübesi de var. Bunun içinde takımın transfer sezonunda iyi çalışması gerekecek.

Bu senenin şampiyonu Galatasaray’a geldiğimizde ise ilginç bir süreçle karşı karşıya kalıyoruz. Sezona İgor Tudor’la fırtına gibi başlayan Galatasaray ilk 7 haftayı galibiyetle geçip sonrasında Antalyaspor deplasmanında ilk beraberliğini almıştı. Bu durumdan da herkes memnundu ancak sonrasında Galatasaray’ın özellikle deplasmanlarda yaşadığı sıkıntılar ve puan kayıplarının haricinde bir de hocaya karşı güvenin da azalması Tudor’un sonunu getirdi.

Yerine gelecek isim ise belliydi. O dönemde Türkiye A Milli Futbol Takımından ayrılan ve boşta olan; aynı zamanda Galatasaray için efsane olan Fatih Terim geri dönmüştü. Hocanın dönüşü her zaman olduğu gibi camiada olumlu bir etki yarattı ve takım ciddi bir ivme yakalayarak, hem şampiyonluğa ulaştı hem de adını devler ligine yazdırdı.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 100%
Oyna