İspanya-Türkiye

D Grubu’nda önemli bir maça çıkacak Türkiye’nin, İspanya’dan en 1 puanı mutlak suretle koparması gerekiyor. Bunu başaramazsa Çek Cumhuriyeti karşılaşmasında işi oldukça zor olacak. Avrupa Şampiyonası ile paralel bir şekilde devam eden Kupa Amerika’da da çeyrek final eşleşmeleri belli oldu !

Avrupa Futbol Şampiyonası tüm hızıyla devam ediyor. A Grubu’n da ev sahibi Fransa ilk adımını atarak şuana kadar toplamış olduğu 6 puanla kendisini bir üst tura atmayı başardı. 2. maçında Arnavutluk’tan 3 puan almak için sahaya çıkan Horozlar, karşılaşmanın son dakikasında Griezmann ve Payet’in attığı gollerle maçı 2-0 kazanarak, bir üst tura çıkmayı başardı. İlk maça oranla daha derli toplu bir görüntü çizen Dechamps’ın öğrencileri, son maçında da İsviçre ile karşı karşıya gelecek. Özellikle Payet’in 2. maçında 2. golüne de imza atması ülke gündemine çoktan oturdu bile. West Ham forması giyen oyuncunun, Fransız efsane Zidane’nın tahtına oturacağı da konuşulan haberler arasında. 2004 Avrupa Şampiyonası’n da bir maçta toplam 15 gollük pasa imza atan Zidane’nın elinde bulunan ülke rekorunu da kırmaya çok yaklaşan Payet’in, turnuva sonunda nereye gideceği ise merak konusu. Fransa’nın ardından grubun bir diğer favorisi İsviçre’de, Romanya ile 1-1 berabere kaldı ve puanını 4’e yükseltti. Ciddi bir sürpriz yaşanmaz ise İsviçre ve Fransa el ele bir üst tura çıkacaklar.

B Grubu’n da ise Slovakya önemli bir galibiyet alarak, Rusya’yı 2-1’lik skorla geçti. İngiltere karşısında direnen Ruslar, aynı hamleyi, Slovaklar karşısında yapamadı. Grubun kaderini belirleyecek karşılaşma ise İngiltere ve Galler arasında oynanacak ve bu karşılaşmada İngilizlere mutlak galibiyet gerekiyor. Kısacası B Grubu’n da Slovakya galibiyeti işleri karıştırdı. İngiltere her turnuvada olduğu gibi bu turnuvayı da hazin bir sonla bitirebilir. Belki İngiltere’yi isim isim yazsak, yarı finale kadar taşırız fakat görünen o ki, İngilizler kendilerini başka bir noktaya taşıyamayacaklar.

C Grubu’nda oynanacak Almanya-Polonya karşılaşması grubun tüm dinamiklerine etki edecek. 3 puanlı iki takımın mücadelesinde, Panzerler avantajlı olan taraf. Yazımızın asıl konusu ise D Grubu olacak. Türkiye, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan’ın bulunduğu grupta, 3 puanı bulunan İspanya ve Hırvatistan bir üst tur için liste başını çekiyorlar. Sahada oynanan futbola bakıldığında da durumun bu şekilde olması kimseyi yanıltmıyordur. İspanya ve Türkiye arasında geçecek mücadele, özellikle Türkiye açısından oldukça önemli. Bu maçtan çıkartılacak bir puan, Çek maçında Türkiye’nin farklı bir atmosferle sahaya çıkmasına sebep olur ve bu da Türkiye’nin olumlu anlamda işine gelecektir. Tabii tüm bunların olması için İspanya karşısından Türkiye’nin çok iyi olması gerekiyor ancak bunu yapacak gücü, en azından ilk maçta gördüğümüz kadarıyla yok. Türkiye’nin en büyük problemi henüz atmosferi yakalayamamış olması.
Atmosferle çalışan Türkiye bunu nasıl yakalayacak? Burada da devreye Fatih Terim’in girmesi gerekiyor. Muhtemelen kadro konusunda revizyona gidecek olan Terim’in en büyük kozu ise yine orta saha olacak. Bu sefer Türkiye’nin gitmesi değil de durdurması gerekiyor. İspanya ise Türkiye’ye oranla oldukça rahat bir durumda. Takım kapasitesinin ve ne yapacağının farkında. Oyunun ilk anından itibaren ipleri ellerine alacaklardır ve devamında da bunu bırakmak istemeyeceklerdir. İspanya oyunu dar alanda oynamayı seven ve ön alan oyununu iyi beceren bir ekip olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kapanan rakiplerine karşı tempolu oyunu daha da rahat uyguluyorlar. Hatta oyununun belirli bölümlerinde, aktif dinleme konumuna geçip, oyunu genişleterek gol varyasyonlarını çoğaltıyorlar. Kısacası bu takımı durdurmak oldukça zor olacak. Ufak bir hatayı affetmeyen İspanya karşısında, attığınız her pası hesaplamanız gerekiyor. Günümüz futbolu iki şekilde oynanıyor.
Biri plan ve programa dayalı diğeri ise doğaçlama ve pozisyon oyununa dayalı. Türkiye burada doğaçlama oyunuyla skora gitmeye çalışan bir ekip ve bunun tam tersi İspanya ise plan ve programa dayalı oyunuyla ön plana çıkmaya çalışıyor. İşte tam da bu noktada bu planı bozarsanız İspanya’yı yanıltmış olursunuz. Bunun için ilk karşılaşmada savunmada oynayan Mehmet Topal’ın orta sahaya çekilmesi en doğru hamle olacaktır ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hep beraber göreceğiz.

E Grubu’n da ise İtalya-İsveç ve Belçika-Belçika Cumhuriyeti karşılaşmaları oynanacak. İtalya bu gruptan çok rahat bir şekilde çıkacaktır. Grubun geri kalanı ise Belçika’nın performansını beklemek zorunda.

Kupa Amerika’da da grup karşılaşmaları tamamlandı ve çeyrek finalde oynanacak karşılaşmalar şu şekilde; ABD-Ekvador, Peru-Kolombiya, Arjantin-Venezuella, Meksika-Şili. Bu eşleşmelerden Peru Kolombiya karşılaşması oldukça zorlu bir karşılaşmaya sahne olacak ancak Peru’nun bir adım daha önde olduğunu belirtmekte fayda var. Bu çeyrek finalden ABD, Peru, Şili ve Meksika’nın bir üst tura çıkmasını bekliyoruz.