İlk Kupa Sahibini Buldu

Yeni sezonun ilk kupası Samsun’da oynanan karşılaşmada sahibini buldu ve kupayı kazanan Konyaspor oldu.

Geçen sezonun lig şampiyonu ve Türkiye Kupası Şampiyonu olan Konyaspor’un karşı karşıya geldiği mücadelede, M.Reşit Akçay’ın öğrencileri 90 dakika sonunda 2-1’lik galibiyet elde ederek, tarihinde ilk kez bu kupanın sahibi oldu.

Karşılaşma beklediğimiz gibi geçti. Dün de maç öncesi yaptığımız yorumlarda Beşiktaş’ta Talisca’nın oynayamayacak olmasının takımı ciddi derecede etkileyeceğini ve organizasyonda Kara Kartal’ın sıkıntı yaşayacağını dile getirmiştik.

Dün de Beşiktaş’ın en büyü eksikliği bu oldu. Oyunun genel kurgusunda sıkıntı yaşayan Şenol Güneş’in öğrencileri, özellikle 3.bölgede yaratıcılıktan uzak bir oyun sergileyince işler Konyaspor’un istediği gibi gitmiş oldu.

İlk yarıda kontrollü oyunu tercih eden ve Beşiktaş’a pas yaptırmayan Konyaspor, kaptığı toplarla da hücuma hızlı bir şekilde çıkarak pozisyon bulmaya çalıştı. Bunu da gerçekleştirerek ilk yarıda kaptığı topla golü bulan Konyaspor, soyunma odasına 1-0 önde girdi.

İlk 45 dakikalık dilimde Kara Kartal’da özellikle Gökhan Gönül’ün yokluğunda oynayan Beck’in kanadında ciddi derecede aksamalar olurken, sol tarafı savunan Adriano’nun alanında da aksamalara oldu.

2.yarıda hemen başında oyuncu değişikliğine gitmese de ilerleyen dakikalarda Beck’i çıkararak Caner ve yeni transfer Negredo hamlesini kullanan Şenol Güneş’in bu planı tuttu. Cenk Tosun’la eşitliği yakalayan Beşiktaş, 2.gol için oyunu biraz daha önde kurmaya başladı. Tabii bu bir riskti ve Beşiktaş savunmasında açıklar vermeye de başlamıştı.

Bu açıkları iyi değerlendiren Konyaspor, son dakikada yakaladığı bir pozisyon sonrası penaltı kazandı. Pepe’nin ceza sahası içerisinde beklenmedik bir hareketle rakibini düşürmesi sonucunda Beşiktaş, kupayı Konyaspor’a kazandırmış oldu.

Açıkçası bu hafta başlayacak lig öncesi, Beşiktaş’ın henüz hazır olmadığını belirtmek gerekiyor. Yaş ortalaması normale göre biraz daha yüksek olan Kara Kartal belli ki biraz daha geç form tutacak. Bu da milli takım arasına gelebilir.

Konyaspor cephesi ise beklediğimizden daha iyi bir oyun sergiledi. Bu sene özellikle kendi sahalarında başarılı sonuçlara imza atacaklardır.

Bu haberimizin sonuna gelirken Beşiktaş’ta Cenk Tosun’a ayrı bir başlık açmak gerekiyor. 90 dakika boyunca sahanın her yerine koşan ve ilerde de gol aramayı ihmal etmeyen oyuncu, bu seneye hazır olduğunun sinyallerini verirken, oynadığı oyunla da gecenin kahramanı olduğunu söylersek yanılmış olmayız.