İlk Finalist Belli Oldu

Dün Fransa ile Belçika arasında geçen Dünya Kupası yarı final mücadelesinde kazanan taraf tek golle Fransa oldu ve bu kupada tarihinde 4.kez finale çıkmayı başardı.

Karşılaşma öncesi Fransa’nın kağıt üzerinde favori olacağını söylemiş ancak Belçika’nın bireysel anlamda ortaya koyacağı performansın belirli olacağını dile getirmiştik. Aslına bakarsanız 90 dakika boyunca üstün olan taraf Belçika’ydı.

Özellikle oyunu oynama ve topu sürekli 3.bölgeye taşıma isteği Fransa’yı biraz zora soksa da gecenin kahramanlarından biri olan kaleci Loris karşılaşmaya damgasını vurarak önemli bir işe imza atmış oldu. Fransa elinde varolan bu kadrosuna göre daha çok kontrollü bir oyunla sahada yer aldı ve savunma önünde kazandığı toplarla da pozisyon bulmaya çalıştı. Önde Mbappe gibi bir oyuncunun olması Fransa’yı biraz bu duruma iten ayrı bir neden olarak karşımıza çıkıyor.

Belçika bildiğiniz gibi turnuvanın bütün karşılaşmalarında 3’lü savunma oynadı ve özellikle sol tarafta oynayan Meunier turnuva boyunca önemli bir performans sağladı ancak son oynanan karşılaşmada kart görmesi nedeniyle bu karşılaşmada sahada görev alamadı. Bu nedenle de teknik direktör Roberto Martinaz’ın de işinin zora girdiğini gördük.

Turnuvaya gelirken 23 kişilik kadrosuna yedek sağ bek ve sol bek almayan Martinez bu anlamda büyük bir yanlış yapmış oldu. Fransa cephesinde sağ taraf ve sol tarafı iyi kullanan oyuncular, oyunun belli bölümünden sonrasını sadece bu nedenden dolayı domine etmiş oldular.

Maçla ilgili bir başka ayrıntı ise Belçikalı oyuncuların karşılaşma sonrasında Fransa’nın oynadığı sistemi eleştirmesi oldu. Takımın önde gelen oyuncularının çoğu, Fransa’nın sahaya top oynamak için çıkmadığını belirterek, Brezilya’ya elenmeyi tercih edeceklerini açıkladılar.

Bu da oldukça tuhaf; çünkü Brezilya karşısında neredeyse maçın tamamında savunma yapan taraf Belçika olmuştu ve savunmanın ön alanine kilitleyerek Brezilya’yı durdurmayı hesaplamışlardı ve bunu da yaptılar. Dün kendi planlarıyle elenmiş olmaları ise tesadüf değil. Fransa’nın özellikle grup maçlarının ardından ortaya koyduğu savunma performansına baktığımızda bunun olması pek de şaşılacak bir durum değil.

Şimdi Fransa bu akşam oynanacak olan karşılaşmayla finaldeki rakibini öğrenecek ama dün akşam gördük ki Fransa kupanın en büyük favorisi olacak.

BONUS: 350TL
Oyna