Dünya Kupası Güney Amerika Gruplarında Son Durum

Mineirao Stadyumunda Neymar – Messi’ye Karşı

Ülkeler 2018’de Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası Eleme Gruplarında oynayacakları karşılaşmalar için, son çalışmalarını tamamlamak üzereler. Avrupa Gruplarından genelde daha önce başlayan Güney Amerika Gruplarında da bu hafta, herkesin sonucunu merakla beklediği karşılaşmalar oynanacak.

Özellikle Güney Amerika grubunda yer alan Brezilya ve Arjantin arasında geçecek olan karşılaşma, tüm dünyanın gözünü Brezilya’ya çevirdi. Bir yanda Coutınho’lu, Firmino’lu, Cost’lı Brezilya, diğer tarafta Messi’li Arjantin olacak. Ev sahibi takımın oyuncu performansı bazında önde olduğu mücadeleden bakalım nasıl bir sonuç çıkacak ?

Dünya Kupası Avrupa Elemelerine başlamadan hemen önce, Dünya Kupası Güney Amerika Eleme grubunda ülkeler yarın sahaya çıkıyorlar. 10 ülkenin oluşturduğu bu grupta zirvenin sahibi 21 puanla Brezilya. Sambacıların ardından gelen takım ise 20 puanlı Uruguay. İki takımda gerek oynadıkları oyun anlayışlarıyla gerekse de kadrolarında barındırdıkları oyuncuların kendi liglerinde sergilemiş oldukları performanslar bakımından üst seviyelerde olmaları, iki ülkenin şu anda zirvede olmasının başlıca sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yarın Brezilya kendi sahasında Arjantin’i ağırlayacak ve büyük bir maç izleyeceğiz. Arjantin’in 16 puanla 5.sırada yer alıyor olması, karşılaşma öncesi tüm ibreyi Sambacılara çevirmiş olsa da, iki ülkenin tarihine baktığımızda, aralarında oynanan karşılaşmaların başka bir seviyede olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Sadece Arjantin forması giyen Messi ve Brezilyalı Neymar’ın rakip bile olmaları, bu başkalığın boyutunu bize anlatıyor. Tabi her koşulda Brezilya’nın önde olduğunu da es geçmeyelim. Grubun en çok gol atan takımı olan Sambacılar, son oynanan 10 resmi karşılaşmada da Arjantin’e karşı 5 galibiyet alarak bu üstünlüklerini kanıtlıyorlar.

Yine tüm bunlarla beraber oynanan son maçlık dilimde, Brezilya Arjantin ağlarını tam 25 kez havalandırırken, Messi önderliğindeki Arjantin ise buna 14 gol atarak cevap vermiş. Karşılaşma öncesi diğer öne çıkan detaylardan biri ise, Brezilya’nın bu grupta favori çıktığı 8 maçtan 5 galibiyet alarak dönmesi olurken, Arjantin favori olmadığı tak maçı kazanması da yine Brezilya cephesini bir adım daha tabelaya yaklaştırıyor. Bununla beraber Brezilya’nın henüz kendi dişine uygun bir rakiple oynamaması, Arjantin tarafına olumlu yaklaşmamızı sağlamış olsa da, Coutınho, Neymar ve Firmino gibi yıldızların formda olması, bu maç için kuracağımız son cümlede bile Brezilya’yı ön plana çıkartıyor.

Grubun 3.sırasında topladığı 17 puanla Uruguay deplasmanına gidecek olan Ekvador’u da zorlu bir karşılaşma bekliyor olacak; çünkü Uruguay, Brezila’nın avantajını bildiği için kendi sahasında oynayacağı karşılaşmayı kaybetmez istemeyecektir. Bildiğiniz gibi Ekvador bu gurup sürecinde bir dönem liderlik yapmış olsa da, ilerleyen zamanlarda bunu kaybetti. Burada etkili olan durum ise, kısa vadede iyi planlarının olup bunu uzun bir sürece yayamamaları olmuştu. Zaten iyi takım dediğimizde, sözüne ettiğimiz bu gerçekliğin kaldırılıyor olması gerekli bir konu. Uruguay sürecine baktığımızda, kendi sahasında oynadığı 5 karşılaşmayı da galibiyetle tamamlamış bir takım görebiliyoruz ve kadro olarak da Ekvador’dan çok daha üstün durumdalar. Bu iki ülkenin son oynadıkları 10 maça baktığımızda da, Uruguay’ın 5 galibiyet alarak rakibine karşı üstünlük kurduğunu yine görebiliriz. Kalan maçlardan 2’si berabere sonuçlanırken, 3 maçta da Ekvador üstünlüğünü görüyoruz. Favori Uruguay !

Grupta Ekvador ile aynı puanı paylaşan Kolombiya ise, 10 maç sonunda topladığı 14 puanla 7.sırada bulunan Şili’yi evinde ağırlıyor ve bu karşılaşmada bu grubun en zorlu mücadelelerinden birisi olacaktır.Kadro olarak değerlendirdiğimizde Şili’nin çok daha formda bir ekip olduğundan bahsedebiliriz. Vidal, Sanchez, Hernandez bunlardan bazıları ve kendi takımlarında da çok formdalar. Kolombiya cephesinde ise özellikle hücum anlamında sıkıntı yaşanacak gibi duruyor, çünkü önemli ayakları bu mücadelede sakatlıklarından dolayı olamayacaklar. Galibiyet tercihinden ziyade gol tercihleri bu karşılaşma için çok daha uygun gibi duruyor. İki takım arasında oynanan son 10 karşılaşmayı yine baz alırsak, Kolombiya’dan 15 gol, Şili’den de 16 gol izlemiş. Şili deplasmana geliyor olsa bile, Kolombiya’yı bu şekilde yakalamışken elinden kaçırmak istemeyecek ve zorlayacaktır.

Şimdi biraz daha alt sıralara iniyoruz ve oralarda neler olduğuna göz atıyoruz. Topladığı 8 puanla 9.sırada bulunan ve oyun olarak da maçlarda pek fazla bir varlığını göremediğimiz Bolivya, son sırada bulunan Venezuela deplasmanına gidiyor. Grubun en zayıf halkası olan Venuzela’nın puanı ise 2. Venezuela her ne kadar son sırada yer alıyor olsa da, artık bir çıkış yakalamak istiyor ve bu da en uygun karşılaşma olacak gibi duruyor. Şu ana kadar deplasman karnesine iyi notlar getiremeyen hatta tek bir galibiyet bile alamayan Bolivya’nın buradan puanla ayrılması hem sürpriz olur hem de Venezuela’nın artık havlu atmasına vesile olur. Venezuela’nın bunu istediğini düşünmüyoruz. Ev sahibi takım, iç sahada favori olan takım. Ayrıca bu karşılaşma için de gol seçeneğini düşünebiliriz. İki takımın aralarında geçen son 10 maça yine kıstas alırsak, toplamında 36 gol atıldığını göreceğiz.

Grubun son karşılaşmasında ise Paraguay ve Peru karşı karşıya gelecekler ve bu maç içinde klasik bir orta sıra mücadelesi diyebiliriz. Paraguay puan olarak topladığı 14 puanla, Peru’nun üzerinde yer alıyor ve ev sahibi olan taraf olduğu için de karşılaşma öncesi favori olan takım. Peru’nun toplamış olduğu puan ise 8 ve bu deplasmanı kaybederlerse, tablodaki yerleri daha da kritik bir hale gelecek ancak Peru’nun deplasman fotoğrafı da yüreklere su serpmiyor. Paraguay’ın Dünya Kupası Gruplarına direkt katılımı için şansı daha fazla olduğundan, bu maçın gideceği yön net bir şekilde ortada.