Fransa Lig 1’de Günün Maçları

Fransa Lig 1’de de artık sona doğru geliyoruz ve ligin altı da üstü de biraz karışmış durumda.

Bildiğiniz gibi bu seneyi muhteşem bir performansla geçiren PSG, işi bitirdi ve ligi şampiyon olarak tamamladı ama hala kazanmaya devam ediyor. Tabii PSG’nin ardından gelen Lyon, Monaco ve Marseille’nin Şampiyonlar Ligi mücadelesi ise görülmeye değer bir durum. Zaten bu takımların ardından da lig kopuyor.

Tabii önemli bir bilgi şu; Marsilya UEFA Avrupa Liginde final oynayacağı için, bu ligin 5.si de Avrupa Liglerine katılım hakkı sağlayacak. Bu nedenle 3 takımda bu potanın içine giriyor. Alt sırada da 4 takımın potada olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Günün maçlarında;

S.Etienne – Bordeaux

5.olarak Avrupa Kupalarına katılım şansı olan ev sahibinin iç sahada bu maçı es geçmesi zor olur. Son maçlarında da vites arttıran takım bu 90 dakikada da gereğini yapacaktır.

İki takımın aralarında geçen son 10 maçlık serüvende ise iki takımında dengede olduğu görülüyor.

Lyon – Troyes

Troyes ligde kalma yarışında çok zorlu rakiplerle karşılaşacak ve bu sene oynadığı oyuna baktığımızda buradan işi çevirmesi çok zor olur. Şampiyonlar Ligi şansı için kazanması gereken ve şu anda bir ivme yakalamış olan Lyon kazanacaktır.

Caen – Monaco

Haftanın sıkıntılı mücadelelerinden birisi olacaktır. Konuk ekip Şampiyonlar Ligi için kazanmak zorunda olduğunu biliyor ancak Lyon’un da kaybetmesini beklemek zorundalar. Ev sahibi de düşme potasında ve onlarda kazanmak zorundalar. Monaco’dan hücum anlamında Falcao’nun sakatlanması takıma zarar verdi ama bu deplasmanı geçebilirler.

İki takımın arasında oynanan son 10 maça baktığımızda da Monaco’nun ciddi anlamda üstünlüğünü görebiliyoruz. Bu karşılaşmaların 5’ini kazanan takım, rakip fileleri de 17 kez havalandırmış. Tüm bu veriler bu deplasmanın da Monaco’dan yana olacağını söylüyor.

Dijon – Guingamp

İki takımında ligde herahngi bir iddiası kalmadı ve takımlar sahaya prestij için çıkıyorlar. Bu tip durumlarda genelde takımlar skor üretme konusunda rahat oldukları için sıkıntı yaşamazlar. Bunun yanı sıra iç saha temsilcisi kendi sahasında çok daha rahat performanslara imza atıyor. İçerde yine skor üreteceklerdir.

Metz – Angers

Metz takımı geçen hafta mağlup olunca ligde kalma işini de sıkıntıya soktu. Artık kalan maçlarından puan almak istese de rakiplerinin de puan kaybını beklemek zorunda olacak. Bu nedenle işi zor ancak kendi sahasında avantajlı durumdalar. İki takımında skora katkı yapmasını bekliyoruz.

Nantes – Montpellier

Lig de aynı puana sahip olan iki orta sıra takımı karşı karşıya gelecek. İki takımın aralarında oynadıkları son 10 karşılaşmaya baktığımızda, ev sahibinin 6 maçlık bir üstünlüğü bulunuyor ve son maçta berabere kaldıkları bir durumda olmadı. Bu maçlarda yine 5 maç 2,5 altı ile son bulurken 5 maçlık diğer süreçte 2,5 üstü ile sonuçlandı. İki takımın yine skor olarak ortak hareket edeceğini düşündüğümüz mücadelede, ev sahibi galibiyet için 1 adım önde olacaktır.

Rennes – Strasbourg

Uefa Avrupa Ligi için avantajı olan Rennes, bu karşılaşmada sahip olduğu bu şansı boşa kullanmayacaktır. İki takımın karşılaştırdığımızda ev sahibinin son zamanlarda daha formda olduğunu da net bir şekilde görebiliyoruz, ki konuk ekip düşme potasında yer alıyor. Bu karşılaşmada da buradan kurtulması zor olacaktır.

Toulouse – Lille

Haftanın en kritik karşılaşmalarından biri olacak bu mücadelede, iki takımda sahaya kazanmak için çıkacaklar; çünkü iki takımda kümede kalmak istiyor. Performans anlamında da son maçlarına baktığımızda, ne kadar sıkıntılı olduklarını görebiliyoruz. Bu nedenle bu mücadeleyi ciddiye alıp sıkacaklardır. İlk yarıda ve maçın tamamında skor dengesinin bozulması zor olur ve tabela anlamında da tatmin edici bir karşılaşma olma ihtimali oldukça zor olur.

Marsilya – Nice

Hafta arasında UEFA Avrupa Ligi’ne katılma hakkı elde eden ev sahibinde moraller yerinde ve Şampiyonlar Ligi içinde kendine 2 tane alternative yaratmış durumda. Finali kazanırsa seneye eleme oynamadan bu kupada yer alacak ya da ligi üst sırada bitirip bu şansı elde edecek. Tabii bunun için rakiplerinin de puan kaybetmesinşi beklemek zorunda oldukları bir durum var.

Nice takımınında UEFA Avrupa Ligi için bir şansı bulunuyor ve takım bunu değerlendirmek isteyecektir. Ev sahibi avantajlı olsa da iki takım arasında oynanan son 10 maçlık dilimde konuk ekip daha önde duruyor ancak skor anlamında iki takımın da cömert olduklarını söyleyebiliriz. Bu maçlarda Marsilya 18 gol atarken, Nice 17 gol atmış. Bu akşam oynanacak olan karşılaşmada da takımlar skor bulurlar.

BONUS: 500TL 'YE KADAR 100%
Oyna