Final Günü

Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’nın artık sonuna geldik. 14 Haziran’da Rusya – Suudi Arabistan karşılaşması ile açılan kupa, bu akşam oynanacak olan Fransa – Hırvatistan karşılaşması ile son bulacak.  

Dün de bildiğiniz gibi kupada Belçika ve İngiltere arasında 3.lük 4.lük mücadelesi oynandı ve karşılaşmayı 2-0 kazanan Belçika, tarihinde ilk kez 3.olarak kupa defterini kapattı. 90 dakika boyunca tahmin ettiğimiz gibi Belçika çok daha üstün olan taraftı ve bireysel anlamda ortaya verimli performansların koyulması sonucunda da, İngiltere’yi bu kupada grup maçının ardından bir kez daha yenmeyi başarmış oldular.

Geliyoruz bugüne, turnuva başlamadan önce Fransa’ya olan güven oldukça fazlaydı. Gerek Deschamps’ın elindeki kadro gerek bu oyuncuların ortaya koydukları performanslara baktığımızda ortada net bir gerçeklik vardı; o da eğer bir sürpriz gerçekleşmezse Fransa’nın finali görme olasılığı.

Oyun olarak diğer takımlardan farklı olarak, belli bir sistem peşinde koşmayan ancak özellikle savunma kısmı için güçlü olan Fransa, maç içerisinde rakip takımın oyun biçimine göre kendi oyununu şekillendirmeyi başaran bir takım. Bunu yapmalarının önemli bir sebebi de elde varolan oyuncuların oyunun her dakikasında skora katkı yapacak potansiyellere sahip olmaları. Bu da takımın oyunun içerisinde acele etmemelerine neden oluyor.

Savunma anlamında bu turnuvada oldukça doğru işler yapabilen Fransa kalesini gole kapatma konusunda da oldukça başarılı. Bunun yanı sıra kaleci Loris’in de ortaya koyduğu performans ve konsantrasyon Fransa adına çok önemli. Orta saha ve 3.bölge oyunununda da Fransa’nın bireysel anlamda daha iyi olduğunu dşünecek olursak, maçın favorisinin de horozlar olduğunu net bir şekilde dile getirebiliriz.

Hırvatistan cephesi ise tarihlerinde ilk kez finale çıkmanın heyecanıyla birlikte, bunun vermiş olduğu inançla kupaya ilk kez bu kadar yaklaşmış olmanın gücüyle sahaya çıkacak, ki bu belki de bugün teknik – taktik durumlardan çok daha önemli olacak; çünkü Onlar da Fransa’nın kendilerinden daha iyi bir takım olduğunu biliyorlar.

Takım halinde savunma yapıp takım halinde defans yapan Hırvatların en önemli özelliklerinden bir tanesi de 90 dakikalık dilim boyunca maçın içinde kalmaları. Bu turnuvada Hırvatistan’ın öne çıkan en büyük özelliklerinden bir tanesi bu oldu dersek yanılmış olmayız. Bugün de bir de psikolojik anlamda içinde bulundukları durumu düşünecek olursak, Fransa’nın zorlanacağı durumlardan bir tanesi bu olur.

Bunun dışında Hırvatistan’da bir de Modric gerçeği var. Takımın kaptanı eğer bugün ekstra işler yapacak olursa gemisini kurtaran kaptan olabilir. O’nun bireysel anlamda sahada duruşu diğer oyuncularının da işlevselliği konusunda takıma etki ediyor ancak Fransızlar muhtemelen Modric’le ilgili önlemleri alacaklardır.

Oyunun iki takım açısından da kontrollü başlayacağını düşünecek olursak, ilerleyen dakikalarda çözülmeler olabilir. İlk golü atan taraf Fransa olursa gollü bir karşılaşma olması muhtemel bir mücadele olur ama tersi bir ihtimal de oyun sıkışabilir. Hırvatlarda muhtemelen tüm planlamalarını gol yememe üzerine kuracaklardır; çünkü Fransa’nın öne geçmesi demek kupanın da gitmesi demek anlamına gelebilir. Favori Fransa olacaktır.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 150%
Oyna