Fenerbahçe’nin Kalesini Koruyamıyor

Genelde Fenerbahçe’nin iç sahada oynadığı karşılaşmalarda, her zaman çok rahat bir şekilde takımın favori olduğunu dile getirirdik.

Bu sezon ise işlerin rengi ciddi anlamda değişti. İç sahada oynadığı maçlarda beklemediği puanlar kaybeden Sarı Lacivertli takım, bu nedenle zirvenin 6 puan gerisinde kaldı ve belki de şampiyonluk yarışı için kendi kendini strese sokmuş oldu.

Bunun sadece bir tane nedeni yok tabii. Her sezon değiştirilen teknik direktörlerle beraber bir de buna ek olarak senede iki hocayı yiyen Fenerbahçe bir türlü oyun sistemi konusunda toparlanamıyor. Buna ek olarak da özellikle yönetimin taraftarla olan ilişkisinde artık çatlakların olması, stadın dolmamasına ve bunun da maçlara yansımasına sebep oluyor.

Çok fazla geri bile gitmeye gerek yok. 2 sezon öncesine kadar çok daha agresif bir seyriciyle oynayan Fenerbahçe, bu reaksiyonun karşılığını da fazlasıyla alıyordu. Şimdi ise ezeli rakipleri Galatasaray karşısında bile istenilen oyun ortaya konamıyor.

Bu konuya bir parantez de Aykut Kocaman cephesinden açılması gerekiyor. Özellikle Konyaspor’u çalıştırdığı 2.senesinde oyun anlamında güncelleme yaşayan deneyimli teknik direktörün, bu felsefesi tamamen savunma oyununa dönüştü. Takım belki 3 kulvarda birden mücadele etse bu durum anlaşılabilir ancak sadece lig de böyle bir felsefeyle oynuyor olmak pek cazip değil.

Zaman zaman zorlu deplasmanlarda bile bu denenebilir ancak takımın iç sahada bile bu oyunla oynuyor olmasında ciddi anlamda problemler var. Bunun da kalan 8 maçlık dilimde değişme şansı yok denecek kadar az.

Bir kere risk alma konusunda son derece titiz davranıp bu konulara hiç girmeyen hoca, 2.yarı başladığından beri takımın en önemli hücum silahlarından biri olan Valbuena’yı bile 70.dakika gelmeden oyuna sokmuyor.

Bu da iç sahada oynanan maçlarda taraftarın muhtemelen takımıyla kurduğu bağın ivme gösterememesine sebep oluyor, ki haksız da sayılmazlar. Bir takım kendi sahasında kendi taraftarı önünde rakibini boğamayacak ve ona deplasmanda olduğunu hissettiremeyecekse, o zaman şampiyon olmasının bir manası olmaz.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 150%
Oyna