Fenerbahçe Hesabı Farklı

Bu hafta Süper Lig’de iç sahada Osmanlıspor önünde 2-0 galip gelen Fenerbahçe yine eleştirilerin hedef noktası haline gelmişti.

Takım kazansa futbol anlamında çoşku vermediği için eleştiriliyor, kaybetse böyle oyun oynanmaz diye eleştiriliyor.  

Madalyonun diğer yüzüne bakacak olursak, ortada enteresan bir durum var. Bu hafta kendi sahasında 90 dakika boyunca savunma yapan ve sadece kaptığı toplarla fırsat yakalamaya çalışan Gençlerbirliği 90.dakikada attığı golle Galatasaray’ı 1-0 yendi ve bu hafta herkes iç sahada takımının sergilediği performanstan konuştu.

Normal şartlarda Gençlerbirliği’nin de oynadığı bu oyun nedeniyle eleştirilmesi gerekiyordu ancak bu olmadı. Bunun nedeni ise hem büyük takım olmaması hem de kümede kalma mücadelesi veriyor olmasıydı.

Futbolda artık çeşitli sistemler görüyoruz ve oyunu savunma yaparak oynamak da bu sistemin önemli bir parçası olsa da, büyük takım taraftarları bunu görmek veya yaşamak istemiyorlar. Onlar maça gittiklerinde heyecan istiyorlar ancak şu anda futbolda böyle bir durum yok.

Sonuç olarak siz tek gol atsanız da 3 puan kazanıyorsunu 5 gol atsanız da ancak heyecan isteyenler için bu iş böyle olmuyor. Aykut Kocaman’la bir sistem takımı haline gelen ve aslında savunma yapıyor gibi gözükse de oyunu kontrol etmeye çalışan bir takımın, bu durumu oldukça üzücü.

Ligin sonlarına doğru kümede kalma mücadelesi veren bir takım karşısında elbette savunma güvenliğini ön plana almak zorundasın. Ligin en çok gol atan 2.takımı olan Fenerbahçe’nin hücum oyunu oynamadığını düşünmek ise ayrı bir konu.

Takımın belli bir planı var ve bu plan doğrultusunda iş yaparak sahadaki durumu da kaosa sürüklemek istemeyen hoca, duran toplardaki üstünlüklerini de bildiği için, oyunu 3.bölgeye doğru serseri ataklarla değil de, programlı bir şekilde yığmak istiyor.

Belki bu konu özelinde daha uzun tartışmalarda yapılabilir ama bu futbol coğrafyasında kaossuz bir durum pek alıcı bulmaz. Bulsa da ancak sezon sonunda şampiyonluğa alıcı bulabilirsiniz.

BONUS: 1000TL 'YE KADAR 100%
Oyna