Fenerbahçe Başlıyor

Bugün yeni teknik direktörü Aykut Kocaman önderliğinde ilk idmanını gerçekleştirecek olan Fenerbahçe, yeni sezon çalışmalarına başlıyor.

Aykut Kocaman’la beraber yeni bir çehreye girmesi beklenen Sarı Lacivertli takımda, Kocaman’ın kanunları da bugünden itibaren başlamış olacak. Çalıştırdığı tüm takımlarda disiplin ve oyun bütünlüğüne önem veren deneyimli teknik adam, uzun süredir Fenerbahçe’de izlemediğimiz bir sisteme geçiş yaparak, yeni sezona da takımını bu şekilde hazırlamaya çalışacak.

Valbuena, Dirar ve Mehmet Ekici transferleri ile yola başlayan takım, ilerleyen günlerde bu oyunculara ek olarak, gündemlerinde olan diğer oyuncuları da kadrosuna katmak için yoğun çaba gösterecek ancak takımda bazı sıkıntılar da var.

Şu anda geleceğiyle ilgili ne olacağı belli olmayan Van Persie’nin durumu nedeniyle, Aykut Hoca, forvet kurgusunun nasıl olacağına karar vermekte muhtemelen zorlanacak. Hollandalının durumunun belli olmaması ve buna ek olarak Sow’un da henüz kendi kulübünü şartlar için ikna edememesi karşısında hoca önce eldeki oyuncularla ne yapabileceklerini tartmak isteyecektir.

Geçtiğimiz sezon kolu kırılan ve sezonu tamamlamayan Fernandao’nun aslında Aykut Hocanın sistemine uygun bir oyuncu olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hocanın bu pozisyondaki tercihi genelde Sow tarzında atletik oyuncular oluyor.

Van Persie eğer kalırsa ve hocayla da uyum sağlarsa Fenerbahçe’deki en iyi sezonunu geçirebilir. Konyaspor’da Bajic’i oynattığı tarzda oynatmasını beklediğimiz hocanın, Van Persie’den bu şekilde daha fazla faydalanacağını da söyleyebiliriz.

Orta sahada ise birbirlerine benzer oyuncuların çokluğu da Aykut Hoca’yı sıkıntıya sokacak olan bir diğer konu ancak Valbuena, Ekici ve Dirar parantezleri oldukça genişletecek gibi duruyor. Yeni sezonda Mehmet Topal ve De Souza ikilisinden birini tercih edecek olan Aykut Hoca, muhtemelen bu mevkide ileriye dönük oynayan Souza’yı seçebilir. Mehmet Topal’ın çok daha güçlü olan defansif özelliklerini deplasman veya zorluk derecesi yüksek olan karşılaşmalarda kullanmak isteyecek olan Hoca, Konyaspor’da geliştirmiş olduğu oyunu tutma anlayışını burada da devam ettirmek isteyecektir.

Zaman zaman Mehmet Topal savunmada görürsek de kimse şaşırmasın. Burada Ozan Tufan’ın rolü de belirleyici olacaktır diye düşünüyoruz. Takımda kalırsa oynayacağını düşünmediğimiz oyuncunun mutlaka ya kiralanması ya da satılması gerekiyor. Mehmet Ekici ise Aykut Kocaman’ın kilit isimlerinden birisi olacaktır. Orta sahanın her yerinde oynayabilen oyuncu, maçlara göre orta sahanın değişik pozisyonlarında oynayabilir.

Takımın dinamiği ise muhtemelen Valbuena olacaktır. Hücum hattında her iki kanadı da etkili kullanan oyuncu, Aykut Kocaman’ın saha içindeki en büyük silahlarından birisi olacaktır. Lens’in de kalması halinde Fenerbahçe’nin çehresinin değişeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Takımın beyni ise oynadığı takdirde Van Persie olacak. Potansiyelini henüz göremediğimiz oyuncudan beklenen bu sene takımı oynatması olacak. Aklımızda soru işaretleri olsa da, oyuncunun geçmişi umutları arttırıyor.

BONUS: 200TL 'YE KADAR 100%
Oyna