Dünya Kupası’nda Finalin Adı Belli Oldu

Geçtiğimiz günlerde oynanan Fransa – Belçika karşılaşmasının ardından Belçika’yı 1-0 mağlup eden Fransa Dünya Kupası’nda finale adını yazdıran ilk takım olmayı başarmıştı.  

Dün oynanan Hırvatistan – İngiltere karşılaşmasının ardından da Fransa’nın finalde ki rakibi belli oldu ve İngiltere’yi uzatma dakikalarında attığı golle 2-1 yenen Hırvatlar adlarını finale yazdırdılar. Tabii karşılaşma öncesi İngiltere karşılaşmanın favoriydi. Gerek bireysel anlamda gerek oynadığı oyunla Hırvatistan karşısında avantaj sahibi olan taraftaydılar. İki takımı saha içindeki bölge bazında karşılaştırdığımızda bile İngilizler bir adım öne çıkıyorlardı.  

Karşılaşmaya İngiltere oldukça hızlı başladı ve en büyük kozları olan duran toptan buldukları erken bir golle de ilk yarıda skor üstünlüğünü eline geçiren taraf oldular. Sonrasında muhtemelen bu golün kendilerine yeteceğini düşünen İngiltere, Hırvatistan’ın gol için üzerine yükleneceğini de düşünerek rakibinin çok fazla üzerine gitmedi. Bir yandan da bu tura gelene kadar 2 maçın uzatma dakikalarını oynayan Hırvatistan’ın yorgun olacağını düşünerek maçı rölantiye aldılar.

Hırvatistan ise özellikle 2.yarıda gerçek oyununa dönüş yaptı. İlk yarıda pek de etkili olmayan takım 2.yarıda ipleri eline alarak rakip kaleye daha fazla yüklenmeye başladı ve İngiltere’nin merkez orta saha kurgusunu da yıkmayı başarmış oldu. Bu alanda psikolojik üstünlüğü de eline alan Hırvatlar, bunu rakibine hissettirdi ve bu üstünlük İngilizlerin biraz daha bocalamasına sebep oldu.

Sonrasında golü bulan Hırvatistan, 2.golü de bulabilirdi ancak o dakikalarda şans biraz daha İngiltere’nin yanındaydı ve 90 dakika bu skorla bitmiş oldu. Uzatma dakikalarında zorunlu iki değişiklik dışında Hırvatistan takımının oyuncu değişikliğine gitmemiş olması oldukça enteresan bir durum. Bunu karşılaşma öncesi yapılan yorumlar nedeniyle tercih ettiklerini düşünebiliriz; çünkü yapılan yorumlarda İngiltere’nin fizik anlamda rakibine üstünlük kuracağı ve buradan adını finale yazdıracağı gibi konular oldukça gündemi meşgul etti.

Bunun üzerine aslında daha doğrusu bu eleştirilere yanıt olarak, Hırvatistan teknik direktörü Dalic, bunu bir avantaja çevirmek için değişiklik yapmadı ve bu taktiği de tuttu. Hırvatlar 120 dakikalık süreç boyunca rakibi karşısında özellikle fizik anlamında daha sağlam kalmayı başardılar.

Tarihlerinde ilk kez finale çıkma şansını yakalayan Hırvatları şimdi çok daha güçlü bir rakip bekliyor olacak ve Pazar Günü bu unutulmayacak finalin tüm ayrıntılarını buradan takip edebilirsiniz.

Yarı finalde elenen iki takım ise C.martesi Günü oynanacak olan karşılaşmayla kupanın 3.ve4.sünü belli edecekleri mücadeleye çıkacaklar. Eğer hatırlayacak olursanız iki takım grup aşamasında karşı karşı gelmiş ve maçı Belçika tek golle kazanan taraf olmuştu. Muhtemelen İngiltere bu maçın rövanşı için sahaya çıkacak olsa da, iki takımda da rotasyon anlamında değişikilikler olabilir ama yine de maçın favorisi Belçika olacaktır. Bununla beraber bu turnuvada 3.veya 4.lük herhangi bir anlam ifade etmediğinden iki takımında açık bir oyunla sahada yer alacağını düşünüyoruz. Bu da büyük bir olasılıkla skora yansıyacaktır.

Bu anlamda karşılaşma öncesi açıklanacak kadrolara dikkat etmek gerekiyor, ki eğer iki takımda ofansif bir kadroyla sahaya çıkacak olurlarsa o zaman hem skor olarak hem de pozisyon olarak turnuvanın en iyi karşılaşmalarından birini seyretme şansımız olacaktır.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 100%
Oyna