Dünya Kupasına Giden Ülkeler

Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde 10 maçlık dilim tamamlandı ve grupları lider olarak bitiren takımlar, Rusya da düzenlenecek olan organizasyona katılma hakkı elde etti.

Grup düzeyinde baktığımızda;

A Grubu’nda 10 maçlık dilimde Fransa ve İsveç arasında geçen zorlu mücadeleden galip ayrılan taraf Fransa oldu. Bu grupta zaten kadro farkıyla önde olan Horozlar, hem içerde hem de dışarda etkili performanslar sergileyerek, grubun zirvesine oturmuş oldu. Fransa, Rusya’nın ev sahipliği yapacağı büyük kupanın da favorilerinden biri olacaktır.

B Grubu’nda da Portekiz ve İsviçre arasında geçen çok sıkı bir mücadele vardı hatta İsviçre’nin performansının zaman zaman çok daha iyi olduğunu bile söyleyebiliriz ancak son Avrupa Şampiyonu son düzlüğe kadar beraber götürdüğü yarışta, İsviçre’yi kendi sahasında yenerek Rusya’ya gitme hakkı kazandı.

C Grubu’nda ise maçların başlangıç tarihinden itibaren son ana kadar grubu lider götüren ve puan anlamında, grupta yer alan diğer takımları yanına bile yanaştırmayan Almanya da Rusya da yer alacak ve turnuvanın en favori takımlarından biri olacak.

D Grubu’nda da 4 takımın son maça kadar çekiştiği maçlarda, son maçında Gürcistan’ı 1-0 mağlup eden Sırbistan, bu grubu lider olarak tamamlayıp, Rusya vizesini cebine koymayı başardı.

E Grubu’nda ise Polonya grup maçlarına iyi başlayarak neredeyse tüm maçlarda olumlu sonuçlara imza attı. Tabii bu grupta yer alan Danimarka ve Karadağ’da zirveyi zorlasa da, Sırplar bu oyunun galibi oldu.

F Grubu’nda yer alan İngiltere’de grup aşamasının başlangıcından itibaren zirveyi bırakmayarak, bu grubu lider olarak tamamladı ve maçların bitmesine son 1 maç kala, İngilizler de adını Dünya Kupası’na yazdırmayı başardı.

G Grubu’nda da bildiğiniz gibi İspanya ve İtalya Rusya için yarışa başlamıştı ancak İspanya’nın bu uzun süreçte oturmuş kadrosu ve oyunuyla, İtalya’ya göre daha da çok puan toplaması Boğaları Rusya’ya atmış oldu. Yine İspanya’da Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda favorilerden biri olacaktır.

H Grubu’nda yer alan Belçika, özellikle son 2 yılda yakaladığı altın jenerasyonla grubun başından sonuna kadar burayı zirvede götürdü ve beklentilerin de boş olmadığını kanıtladı. Rusya da düzenlenecek olan finallerde de Belçika favorilerden biri olacaktır.

Türkiye A Milli Futbol takımının yer aldığı I Grubu’nda da Türkiye’yle beraber tam 4 takım finaller gitmek için heyecanı son maça kadar taşıdı ancak İzlanda son oyunlardan galip gelince Rusya vizesini cebine attı. Grup maçları başladığında favori olmasa da dengeli ve pozitif sonuçlarla, son Avrupa Şampiyonasının ardından Rusya’da olacak olan İzlanda’da önemli bir başarıya imza atmış oldu.

Bu takımların yanı sıra bildiğiniz bu gruplarda yer alan en iyi 2.ciler de play-off maçlarına çıkacaklar. Toplam 9 grup arasından sadece bir takım puanı sebebiyle ise play-off’ta yer alamayacak. Play-off’ta yer alan takımlar ise şu şekilde; İsveç, İsviçre, Kuzey İrlanda, İrlanda Cum, Danimarka, İtalya, Yunanistan ve Hırvatistan.

Bu ülkelerin yanı sıra, Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Uruguay, Suudi Arabistan, Kosta Rika, İran, Japonya, Meksika, Mısır, Nijerya, Güney Kore ve Panama’da Rusya vizesini aldılar.

BONUS: 350TL 'YE KADAR 100%
Oyna