Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde İlk Gün

Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde en iyi grup 1.cileri Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na direkt katılım hakkı kazanırken, grup eleme maçlarında en iyi puanı toplayan 8 ülke play-off maçları oynayarak bu büyük organizasyona gitmeye çalışacak.

8 ülkeden 4 takımın Avrupa’dan katılacağı organizasyonda çok keyifli geçeceğini düşündüğümüz 8 karşılaşma izleyeceğiz.

Hırvatistan – Yunanistan

I Grubu’nda Türkiye ile aynı grupta yer alan Hırvatlar grup maçlarının çoğunda grup liderliğini ellerinde tuttular ve başarılı bir dönemi geride bırakmayı başardılar. Son oynanan maçlarda beklemeği puanları kaybedince de, İzlanda bu ülkenin önüne geçti ve grup liderliğini aldı.

Kadro bütünlüğü anlamında bireysel olarak oldukça yetenekli oyunculara sahip olan Hırvatistan Milli Takımı, sadece bu nedenle bile oynanacak 2 maçın favorisi olacaktır. Özellikle bu akşam oynanacak olan mücadelede kendi sahasında ve kendi seyircisi önünde ilk maçta avantajlı skoru elde etmeyi başarmak isteyecek.

Konuk ekip Yunanistan ise H Grubu’nda liderliği tahmin edeceğiniz üzere Belçika’ya bırakırken, Bosna Hersek’in de önüne geçerek grubu 19 puanla tamamladı ve en iyi 2.cilerden biri olarak grup sürecini tamamladı. Deplasmanlarda oynadığı karşılaşmalarda aslında daha fazla puan toplayabilme başarısı gösteren Yunanistan Milli Takımı, bu başarısıyla kendini buraya atmayı başardı.

Bu karşılaşmada bireysel anlamda yetenekli oyuncularını kullanarak maçı kazanmak isteyecek olan Hırvatistan oyunun muhtemelen genel olarak hakimi olacaktır. Konuk ekip Yunanistan’ın maç boyunca katı bir savunma anlayışıyla oynayıp, kendi sahalarında oynayacakları maçta skoru kazanmayı düşüneceklerini düşünebiliriz.

Bu denklemde düşündüğümüzde alt sonucunun çıkması olası bir karşılaşma olarak değerlendirilebilir. Karşılaşmada skor üretilse bile bunun 2 gol barajını açması zor gibi gözüküyor. Yunanistan takımı oyunu mümkün olduğu kadar geride kabul edip, kontra ataklarla gol bulmaya çalışacaktır. Hırvatistan’ın favori olacağı karşılaşmada, 2,5 altı bir sonucun çıkması en iyi ihtimallerden biri olarak görülebilir.

Kuzey İrlanda – İsviçre

Grup eleme maçlarında C Grubu’nda Almanya’nın ardından 2.ci olarak en iyiler arasına giren Kuzey İrlanda, biraz da şanslı olduğu bu gurupta hem Çekya’nın hem de Norveç’in formsuzluğundan faydalanarak kendisini play-off’a kadar attı.

İsviçre ise B Grubu’nda Portekiz’in ardından 2.ci olurken, aslında grubun büyük bir bölümünü lider olarak geçirmişti ancak son karşılaşmada Portekiz karşısında alınan mağlubiyetten sonra 2.ciliğe oturmuşlardı. Tabii bu grupta genel olarak ülkelerin güç dengesi düşünüldüğünde, iki takımın da bu seviyede olması çok da kabul edilmeyecek bir durum değil.

Kuzey İrlanda takımı içerde ve dışarda fizik gücünü kullanıp iyi oynamaya çalışan bir takım ve savunma olarak iyi işler yapmaya çalışıyor. Özellikle duran toplar konusunda ve 2.topları toplama konusunda başarılı olan takım, oynanacak olan ilk karşılaşmada, deplasmanda işi sadece savunmaya bırakmaya çalışacaktır. Konuk ekip ise rakip takıma göre kadro anlamında daha avantajlı bir durumun içinde ve bunu da kullanmak isteyeceklerdir.

Buradan kendini kupaya atacak olan takım eğer buradan beraberlik çıkması halinde 2.maçta kendini belli edecek. Bu karşılaşmada da bu durumda yine özellikle kontrol anlamında yüksek bir mücadele geçecektir. 2,5 alt dengesinin bozulması zor bir karşılaşma olacaktır. Özellikle İrlanda’nın katı savunmasını delmek İsviçre için zor olabilir. Zaten genelde 2 ayaklı oynanan karşılaşmalarda, ilk maçların kontrollü geçmesi de son derece normal olur.

BONUS: 350TL
Oyna