Dünya Kupası Avrupa Elemeleri H Grubu

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri H Grubu’nda Belçika bitime iki maç kala, Rusya’ya gitmeyi garantilediler. Çıkacakları bu iki karşılaşmada da play-off’a katılacak olan takımı belirleyecekler.

Belçika’nın kura şansı zaten ortadaydı. Takımın genel kadro kalitesi düşünüldüğünde bu grubun oldukça üstünde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra bir de tüm maçlar boyunca Belçikalı oyuncuların bireysel performanslarının da yüksek olması, grupta elde etmiş oldukları başarının önemli bir sebebi.

Bosna Hersek – Belçika

14 puanı bulunan ev sahibi Bosna Hersek, ne yapıp edip Belçika’dan 3 puanı koparmak isteyecektir. Yunanistan’ın 1 puan önünde bulunan takımın bu maçın ardından deplasmanda nispeten daha zayıf bir takımla oynayacak olması, Bosna’nın şansını daha da artıracak bir durum.

Belçika hem kadro olarak hem de oyun olarak Bosna’dan çok daha iyi durumda ancak takımın artık finalleri garantilemiş olması, bu karşılaşmada oyuncuların kendilerini fazla riske etmeyecek olmalarını gerektirecek; çünkü oyuncuların kendi liglerinde bu maçların ardından zorlu fikstürlere gireceğini düşündüğümüzde, Bosna’nın şansının bir adım daha artmış olduğunu düşünebiliriz.

Karşılıklı golün yanı sıra Bosna’nın yukarıda belirtmiş olduğumuz avantajlarını düşünebiliriz.

Cebelitarık – Estonya

Grubun son sırasına demir atan iki takımın herhangi bir şansı bulunmuyor. İki takımda bu iki maça oldukça rahat çıkacaklardır. Gollerin ön planda olacağı bir karşılaşma olacaktır.

Güney Kıbrıs – Yunanistan

Ev sahibi Güney Kıbrıs’ın ufakta olsa şansı bulunuyor. Tabii bu şans sadece Güney Kıbrıs takımının elinde değil. Diğer maçlardan alınacak sonuçlarda takımın durumuna doğrudan etki edecek. Konuk ekip Yunanistan ise oldukça kritik bir durumda bulunuyor. Şu anda Bosna Hersek’in 1 puan gerisinde ve oynayacağı bu iki mücadeleden galip gelmek zorundalar. Bundan sonra oynayacakları Cebelitarık mücadelesinde iç sahada oynayacakları için, o karşılaşmada çok daha rahat olacaklardır. Bu durumda iki maçı da alıp Bosna Hersek’in puan kaybetmesini bekleyecekler. İki takımın skor üretme şansının olabilme ihtimali yüksek olacak. Bunun yanı sıra Yunanistan kazanmak için bir adım önde olacaktır.