Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu

Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde Türkiye’nin bulunduğu I Grubu’nda 7.maçlar oynandı. Grupta oynanan karşılaşmaların ardından Hırvatistan 16 puanla lider olurken, Ukrayna kendi evinde aldığı galibiyetle puanını 14 yaparak 2.liğe yükseldi ve ciddi bir avantajını da eline aldı.

Grubun sürpriz sonucu sayılacak mücadelede de Finlandiya kendi sahasında İzlanda’yı mağlup etti ve 3.sıraya indi.

İzlanda’nın yenilmesi, her ne kadar Türkiye için avantaj olsa da, Ukrayna deplasmanından yenilgiyle dönen Türkiye, hem tat vermedi hem de bugün oynanacak olan Hırvatistan mücadelesi için de bizlerin olumlu düşünmesine sebep olacak bir ortamı yaratmadı.

Maçın ardından özellikle yapmış olduğu oyuncu tercihleriyle eleştirilen Lucescu, şu ana kadar hem ligde hem de Avrupa da performans anlamında sıkıntı yaşayan Fenerbahçe kadrosundan tam 4 oyuncuyu sahada kullanması ve bunları yaparken de savunma merkezini bu oyunculardan kurması ise tamamen bir fiyasko olarak yorumlandı.

Zaten kendi takımında da sıkıntılı bir süreç geçiren ve psikolojik açıdan da neredeyse dibe vurmuş oyuncuların tercihi bu anlamda baktığımızda zaten çok ciddi bir yanlış olarak değerlendirilebilir.

Orta sahada da neden görev verildiğinin bir türlü tanımlaması yapılamayan Ozan Tufan’la gol arayan ve oyunu organize etmeye çalışan Milli takımın bu nedenle düştüğü duruma şaşmamak gerekiyor. Bunun sonucunda da Ukrayna deplasmanının da sahaya çıkan kadronun, Lucescu’nun tercihi olmadığı ve işlerin başka bir şekilde yürüdüğü konuşuldu.

Bu da kulağa sonuç olarak oldukça mantıklı geliyor. Kadro ağırlığının duran oyunculardan yana tercih edilmesi ve oyuna tempo katmak bir yana ileri bile gidemeyen bir milli takımın, bundan sonraki süreçte Dünya Kupası Vizesi alması ise oldukça zor olacak.

Buradaki tek şans ise İzlanda’nın deplasmanda Finlandiya’ya mağlup olması oldu. Eğer İzlanda da kazanmış olsaydı, bu iş zaten bitecekti.

Bu akşam Eskişehir de Hırvatistan’ı konuk edecek olan Türkiye’nin bu karşılaşmada da işi oldukça zor olacak. Çünkü bu sezonun başından beri ortalama 15 oyuncuyla mücadele eden ve ekip olarak da birbirini tanıyan, tecrübeli oyunculardan kurulu olan Hırvatistan mücadelenin doğudan favorisi olacaktır. Ayrıca Hırvatlara alacağı 1 puan bile yettiği için, bu deplasmanda oldukça rahat olacaklardır.

Türkiye’nin kazanması için bambaşka bir oyun gerekecek. Bununda olup olmayacağını her beraber göreceğiz ancak taraf bahsi yerine gollü bir karşılaşma geçeceğini düşünmek gelinen noktada çok daha doğru olacaktır.

Grubun diğer maçlarında;

Kosova – Finlandiya

İki takımın da artık bir iddiasının kalmamış olmaması maçın zaten tüm durumunu özetleyen bir tablo. Gol tercihi oldukça mantıklı olacaktır.

İzlanda – Ukrayna

Grubun kaderini belirleyecek olan karşılaşmada, iki takım da oldukça zor geçeceğini düşündüğümüz bir karşılaşmaya çıkıyor. İzlanda’nın ve Ukrayna’nın ne yapıp edip kazanması gerekecek. Bu nedenle de karşılıklı gol uygun olacaktır. Son maçını canlı olarak takip ettiğimiz Ukrayna bu deplasmandan puanla dönerse de kimse şaşırmasın. Takımın şu anda İzlanda’ya oranla çok daha formda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

BONUS: 500TL 'YE KADAR 100%
Oyna