Futboldan Dip Notlar

Beşiktaş’ın istediğini alamadığı, Galatasaray’ın Akhisar deplasmanından 3 puanla dönmeyi başardığı ve Trabzonspor’un Gaziantep deplasmanından hayal kırıklığı yaratarak döndüğü hafta, 1. haftaya göre daha tempolu oyunlarla bitmek üzere.

Türkiye’yi Avrupa Arenasında temsil edecek takımların rakipleri bu hafta içinde belli oldu. Genel tabloda takımların dişlerine uygun rakiplerle eşleştiğini söyleyebiliriz. Bu kuralarda deplasmanda oynama kondisyonu daha az olan takımlarla aynı torbaya düşmek oldukça önemli bir denklem. Bu yüzden Beşiktaş, Fenerbahçe, Osmanlıspor ve Konyaspor’un evinde alacağı her puan, bir üst için Onları daha şanslı bir hale getirecektir. Kadro genişliğini iyi kullanan takım, ligin diğer takımlarına oranla maç fizik-kondisyon bütünlüğünü daha da arttıracağı için, uzun lig maratonunda bu durumu kendi lehlerine çevirebilirler.

Ligin 2.haftasında zorlu geçmesini beklediğimiz Akhisar deplasmanından 3 puanı 3 golle alan Galatasaray haftayı en iyi şekilde tamamladı. Maçın daha 3. dakikasında yediği golle 1-0 geriye düşen Sarı Kırmızlı takım, oyuna ağırlığını veremeden beklemediği bir golle geriye düştü. Sonrasında maçın genel durumunu toparlamakta sıkıntı çekmeyen Aslan, geçen haftanın kahramanı Eren Derdiyok’la karşılaşmada dengeyi sağladı. Bu dakikadan sonra Akhisar’ın durumu toparlamak adına kısa vadeli çıkışlarını izlesek de, beklenen hamleyi yapamadığını gördük. Galatasaray’ın hücum ayaklarının gününde oluşu, ilerleyen dakikalarda oyunun tabela anlamında, deplasman takımına geçmesini sağladı ve hafta Sarı Kırmızılı takım adına en iyi şekilde sonlanmış oldu. Gerek Riekering gerekse de takım için 2’de 2’lik bir durum camia için oldukça önemliydi. Şimdilik planlarını tek kulvarda götürecek olan Galatasaray’ın lig yolunda bu şekilde devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. Evinde oynadığı karşılaşmalarda çoğunlukla üstün taraf olmayı zaten başaracak olan Galatasaray, bunun üzerine de gol ayaklarını deplasmanlarda iyi kullanmayı başarırsa, ilk 10 haftalık dilimin takım adına iyi geçeceğinin altını çizebiliriz. Son olarak geçen yazıda dip not olarak eklediğimiz, Galatasaray’a taraftar iyi gelecek senaryosunun tam anlamıyla gerçekleşmiş olduğunu görmemiz önemli bir ayrıntı oldu.

2. haftayı galibiyetle bitirmek isteyen bir diğer takım ise Trabzonspor’du ancak Antep deplasmanında istediğini alamadı. İki takımında oldukça etkisiz başladığı mücadelede cılız ataklarla gol arayan takımlar, istediğine ulaşamadı. Antep adına önemli bir çıkış yapıp takımı adına 3 puanı alan isim ise Orkan oldu. Trabzon için ligin genel gidişatı, evinde kazan deplasmanda kaybet durumu yeniden tekrarlanabilir. Ersun Hoca’nın ligi iyi bildiğini biliyoruz ve bu duruma bir çözüm arayacağını da. Tabii buna oyuncu topluluğunun nasıl bir refleks vereceği, Ersun Hoca’nın bulacağı çözümden çok daha önemli bir durum.

Haftanın en önemli karşılaşmasında ise takımlar yenişemedi. Konya ile Beşiktaş’ı karşı karşıya getiren mücadelede Konya oyuna daha iyi başladı ve aradığı golü de buldu. Oyunun sonrasında Beşiktaş’ın bu gole cevabı erken şekilde gelince, oyunda tekrardan denge sağlandı. İkinci yarı ilk yarıya oranla iki takım adına da daha tempolu bir şekilde oynandı. Beşiktaş özellikle sağ taraftan yaratıcı ayağı Queresma ile pozisyon üretmeye çalışırken, Konya’da Ali Çamdalı önderliğinde ön alanda gol aradı. Konyaspor’da Bajic’in ekstra performansı Yeşil Beyazlı takım için tabela anlamında önemli olurken, Beşiktaş adına da Cenk Tosun, bu takımın hücum anlamında en büyük parçası olacağını bir kez daha söylemiş oldu. Maçın genel hakkı iki takım adına da beraberlikti ve iki takım da istediğini alarak bu karşılaşmayı tamamlamış oldu. Kara Kartal için Konya deplasmanında alınan 1 puan ise ilerleyen haftalarda bu takımın işine oldukça yarayacak. Bu hafta Beşiktaş açısından ayrı bir gelişme daha yaşandı ve bildiğiniz üzere Şampiyonlar Ligi’nde gruplar belli oldu. 4. Torbadan kuraya katılan Beşiktaş’ın grubunda Benfica, D.Kiev ve Napoli var. Diğer gruplara oranla Siyah Beyazlı takımın iyi bir kura çektiğini belirtmek gerekiyor ancak bu Beşiktaş’ın sahada göstereceği performansa bağlı bir durum. Çünkü takımların tümü futbol kültürü açısından seviye olarak oldukça yukarıdalar. Beşiktaş’ın bu grubu pozitif bir şekilde devam ettirmesi için evinde Benfica ve Kiev’den puan alması gerekiyor. Bu yolculuğu bahar ayına taşımak için bu en büyük gereklilik olacak. Şampiyonlar Ligi grup maçlarının başlangıç tarihi ise 13-14 Eylül olacak. Beşiktaş haricinde Konyaspor’un da UEA Avrupa Ligi’nde ki rakipleri belli oldu. H Grubu’nda yer alacak olan Yeşil Beyazlı ekip, Shakhtar Donetsk, Braga ve Genk ile bir üst tur için mücadele edecek. Konyaspor’un da bu grupta evinde alacağı puanlar yine bahar ayı için belirleyici olacak. UEFA Avrupa Ligi’nin bir diğer temsilcisi Osmanlıspor ise L Grubu’nda yer alacak. Rakipleri ise Villarreal, Steaua Bükreş ve Züric. Konya cephesine göre Osmanlı’nın işinin daha zor olacağını söyleyebiliriz. Yine Osmanlıspor’un evinde alacağı puanlarda bu grubun kaderi için belirleyici olacak. UEFA Avrupa Ligi’in de final hedefleyen Fenerbahçe A Grubu’nda yer alıyor. M. United, Feyenord ve Zorya Luhanks’la eşleşen takımın mücadelesi muhtemelen Feyenord ile olacak. Feyenord karşısında alınacak 6 puan Fenerbahçe’yi direkt bir üst tura götürecektir ancak Fenerbahçe’nin kadro yapısının hala dengesiz bir terazinin içinde olduğunu söylemek gerekiyor. UEFA Avrupa Ligi grup maçları ise 15 Eylül’de başlayacak ve bu tarihe kadar Advocaat bu duruma bir çare bulmak zorunda.