Derbide Kazanan Yok

Süper Lig’de bu hafta oynanan Fenerbahçe – Galatasaray derbisinde kazanan çıkmadı ve bu da doğal olarak konuk ekip Galatasaray’ın işine yaramış oldu.

Bu beraberlikle puanını 54 yapan Sarı Kırmızılı takım, Başakşehir’in 1 puan önünde ve Süper Lig’in zirvesinde yer alıyor. Fenerbahçe ise bu beraberlikle puanını 48’e çıkardı. Şu anda Galatasaray’la olan puan farkı ise 6. Yani demek oluyor ki, Galatasaray’ın 2 maç üst üst kaybetmesi gerekiyor ki, Fenerbahçe, Galatasaray’ı geçip adını liderlik koltuğuna yazdırsın.

İç sahada karşılaşma öncesi rakibine oranla daha avantajlı olacak tarafın Fenerbahçe olduğunu yazmış olsak da, geçtiğimi dönem ve oynadığı oyun nedeniyle Fenerbahçe’de bazı sıkıntıların olduğunu ve takımın kendine güven konusunda ciddi olarak problemler yaşadığını dile getirmiştik.

Her ne kadar takım ilk yarıyı doğru bir ivmeyle bitirmiş olsa da gerek sonrasında oynadığı oyun gerekse de takımlara kendi futbolunu bir türlü kabul ettirememiş olmaması durumu Fenerbahçe adına oldukça olumsuz kılıyor.

Bu karşılaşmada da tabii Galaatasaray bunun farkında olacaktı ve eğer deplasman mantığından uzaklaşır bu baskıyı da kırmayı başarırsa, o zaman durumu biraz daha kendi kolayına getirebilirdi.

Bunu da başarıyla yaptı Galatasaray. Oyununun hemen hemen her bölümünde topla kalmaya çalışan Sarı Kırmızılılar, zaman zaman ürettikleri pozisyonlarla da gol aradı.

Özellikle son dakikada Tolga’nın net bir fırsatı harcaması Galatasaray’ı puandan etti dersek yanlış söylemiş olmayız. Bu maçtan çıkaracağımız ders ise hiç kuşku yok ki şu olacak; Fenerbahçe kazanması gereken bir karşılaşmayı daha iç sahada kazanamadığı için, kalan fikstürde bir maçı daha es geçerse Aykut Kocaman muhtemelen görevinden istifa edecek.

Bu olmasa bile Fenerbahçe’nin ilk zorlu deplasmanda bile işinin çok daha zor olacağını dile getirmek gerekiyor. Yıllardır derbi izliyoruz. Bu derbide Aykut Kocaman’ın öğrencilerinde gerçekten bir şeylerin eksikliği gözle görülebiliyordu.

Galatasaray’ın en azından yenilmiş olmaması takım için avantajlı bir durum teşkil ediyor. Bundan sonraki süreçte de kazanmak zorunda olan takım, aranın ardından Trabzonspor’la iç sahada önemli bir maça çıkacak. Tabii ev sahibi olması avantajın büyük kısmını Galatasaray cephesine kaydırsa da, Fatih Terim ve öğrencileri rüzgarı arkalarına almış gibi oynuyorlar.

Şampiyonluk süreçlerinde olması gereken en önemli şeylerden biri olan bu dinamik özellikle son haftalarda daha da çok işinize yarar. Bu nedenle şimdi Başakşehir ve Galatasaray bir adım daha şanslı görünüyor. Bu arada iki takımın arasında da maç olduğunu unutmayalım!

BONUS: 500TL 'YE KADAR 100%
Oyna