Derbi Sonrası

Süper Lig’in 23.haftasında bildiğiniz gibi Beşiktaş ve Fenerbahçe karşı karşıya geldi.

Şampiyonlar Ligi’nde oynanan 5-0’lık Bayern Münih mağlubiyeti sonrası moral olarak sıkıntı yaşayan ev sahibi Beşiktaş için bu karşılaşma hem toparlanma anlamında hem de puan anlamında oldukça önemliydi.

Karşılaşma öncesi Aykut Kocaman’lı Fenerbahçe’nin tek planının Beşiktaş’ı tutmak olacağını söylemiştik. Sezonda ilk yarının sonlarına doğru da bu oyununu geliştiren Sarı Lacivertli takımın bu oyunu da sahaya yansıtmasında bir sıkıntı yok ancak Fenerbahçe gibi bir takımın bu şekilde tek bir planla oynamasında sıkıntı var.

Deplasmanda erken dakikalarda golü de bulan konuk ekip, golün ardından geriye yaslanmaya başladı. Bunun temel sebebi ise Beşiktaş’tı. Münih maçının aksine orta sahada Tolgay’a şans veren Şenol Hoca, sonrasında oyun çeşitlendirmesini yapınca da oyunu kendi taraflarına çevirdiler.

Zaten kendi sahasında hücum oyunu konusunda eğer rakip takım izin verecek olursa, oyunu doğru bir şekilde kurgulayan Beşiktaş’a bu imkanı verirseniz onlarında oyunu doğru oynamaları gayet normal olacaktır.

2.yarıda başlar başlamaz da Vida ile golü bulan Beşiktaş, sonrasında da galibiyet için yüklenmeye başladı. Açıkçası gol de geliyorum dedi. Burada teknik direktör Aykut Kocaman’ın planlarının dışına çıkıp, oyunu kurtarmak anlamında sahaya müdahale etmemesi Fenerbahçe’nin buradan puansız ayrılmasına sebep oldu.

Beşiktaş’ta Q7’nin de kendi sahasında ekstra performans sergilemesi ise Kara Kartal’ın bu hafta sahadan 3 puanla ayrılmasına neden olan önemli etkenlerden biriydi.

Şimdi bildiğiniz gibi Perşembe Günü iki takım bu kez kupada karşılaşacaklar ve kupanın ilk ayağını oynayacaklar. Bu karşılaşmadan önce yaptığımız analizde, bu maçı alanın kupa karşılaşmasında da psikolojik üstünlüğü eline alacağını yazmıştık. Muhtemelen durum bu şekilde olacaktır.

Beşiktaş iç sahada rakibine oranla bahsetmiş olduğumuz psikolojik üstünlüğü eline aldı ve iç sahada bir kere daha favori olacaklardır.

Aykut Kocaman Fenerbahçe’sinin ise düşünmesi gereken bir çok şey var. Elinde Valbuena gibi bir artısı olan takımın bunu kullanamaması, sonuç olarak teknik kadronun problemi olarak değerlendirilebilir. Sahada sadece mücadeleden yana olan Aykut Kocaman’ın oyunu götürecek bir sistemi tercih etmemesi başını ilerleyen günlerde de ağrıtabilir.

Maça başka bir penceren bakacak olursak, futbol tahmin edeceğiniz üzere evrim geçirdi ve önceden takımı kurtaran 10 numaraların yerine artık sahada başka 10 numaralar üretilmeye başladı hatta 8,5 – 9,5 – 6,5 gibi oyuncular çoğaldı. Bunun da en iyi örneklerini üst düzey takımlarda görmemi mevcut oluyor. Barcelona gibi bir takım da oyunu yönlendiren İniesta’nın haricinde, son transfer Coutinho ve Brezilylının yanı sırada Messi aslında tipik birer 10 numara olan oyuncular ancak oyun kurgusunda pozisyonların çeşitlenmesi oyunu zenginleştiriyor. Bu da saha içinde takımı rahatlatıyor.

Burada yola çıkacak olursak, Fenerbahçe’nin problem buradan kaynaklanıyor olabilir. Sonuçta oyun kilitlendiğinde, saha içinde üretim yapacak olan oyuncuların azlığı, pozisyon üretme anlamında Fenerbahçe’yi sıkıntıya sokmuş oluyor.

Beşiktaş’ın ise buna çok daha uygun bir oyun oynadığını net bir şekilde dile getirebiliriz. Talisca’nın yokluğunda, Babel, Q7, Tolgay ve oynasaydı Oğuzhan sahada zaman yeri geldiğinde bunu başarabileceklerdi. Fenerbahçe’de ise Guiliano’dan sadece bunun beklenilmesi böyle bir sonucun olmasına da doğal olarak zemin hazırlıyor.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 100%
Oyna