Bir Futbol Karnavalı: Rusya

Her ne kadar tüm futbol severler yıl boyunca Şampiyonlar Ligi gibi dev takımların mücadele ettiği organizasyonları veya Süper Lig, Premier Lig, La Liga, Bundesliga gibi ulusal ligleri heyecanla takip ediyor olsalar da; Dünya Kupası’nın futbol severlerin gönlündeki yeri hiçbir zaman değişmiyor. 2018’in yaz ayları yaklaşırken de bütün futbol severler şimdiden Rusya 2018 Dünya Kupası’nın heyecanını iliklerine kadar hissetmeye başladılar bile.

Dünya Kupası’nın en büyük albenisi şüphesiz birçok futbol yıldızının aynı turnuvada boy göstermesi ve tabii ki büyük paralarla kurulmuş takımlarla değil, kendi milli formalarıyla mücadele etmesinden kaynaklanıyor. Özellikle de futbol severlerin kendi ülkelerinin de kupada mücadele etmesinin kupanın heyecanını çok daha artırdığı da bir gerçek. Ancak, bütün bunların yanında Dünya Kupası’nın yüz yıla yakın geçmişini ve bu geçmişten gelen gelenekleri bu turnuvayı çok daha benzersiz kılıyor.

Rusya Dünya Kupası’nın vuvuzelası

Hemen her Dünya Kupası’nda kupanın düzenlendiği ülkeye veya bölgeye has kültürel figürleri tribünlerde görüyoruz. Ancak bunlardan hiçbirisi (belki Meksika Dalgası hariç) 2010 Dünya Kupası’ndaki Güney Amerikalıların geleneksel çalgısı vuvuzela kadar dikkat çekici (ve gürültülü) olmadı. Ancak 2018 Dünya Kupası’nın ev sahibi Ruslar futbol severlere bir sürpriz hazırlıyor.

Rusların 2018 Dünya Kupası’nda tribünlerde kullanmayı tasarladığı enstrümanların adı “kaşık”. Evet, yanlış duymadınız, yemekte kullandığımız kaşıklardan bahsediyoruz. Eski Ruslardan bu yana kullanılan geleneksel bir çalgı olan kaşıkların Dünya Kupası’nda kullanılacak biçimde geliştirilmesi için Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in milyonlarca ruble harcadığı gelen haberler arasında. Sesinin vuvuzela kadar rahatsız edici olmadığı söylenen kaşıkların kupaya nasıl bir etki yapacağı merak konusu.

2018 FIFA Dünya Kupası fikstürü

 

Dünya Kupası afişinde bir efsane

Dünya Kupası afişleri kupa geleneğinde büyük öneme sahip. Afişler genellikle kupa geleneğine, geçmişe ve geleceğe gönderme yaparken, aynı zamanda kupanın düzenleneceği ülkenin de desenlerini taşımasıyla dikkat çekiyor. Rusya Dünya Kupası afişi de açıklanır açıklanmaz büyük ilgi gördü.

Rus sanatçı Igor Gurovich tarafından tasarlanan ve başlı başına bir sanat eseri olan afiş, ilk bakışta geleneksel görüntüsüyle adeta geçen yüzyıla aitmiş gibi görünüyor. Afişin merkezinde Rusların efsanevi kalecisi Lev Yaşin’in yer alması, Rusların efsanelerine ve futbol kültürlerine sahip çıktıklarının en büyük işareti. Yaşin’in kurtardığı topun dünya şeklinde olması ve diğer tüm ayrıntılar 2018 Rusya Dünya Kupası afişini gerçekten özel kılıyor.

Zabivaka ile keyifli seyirler

Dünya Kupalarının bir başka değişmeyen geleneği de maskotlar. Kupa boyunca etrafta görünen, sempati toplayan ve seyircilere keyifli vakit geçirten maskotlar genellikle oldukça zorlu bir süreç sonucunda seçilir. Zira maskotların hem anlamlı olması, hem futbol kültürü ve ev sahibi ülkenin geleneklerini yansıtması, hem de sempatik olması gerekmektedir.

Rusya 2018 için seçilen maskot da bu zorlu sürecin ardından internet üzerinden yapılan bir halk oylamasıyla belirlendi. Oylamada %53’ünü alan ve Ekaterina Bocharova adlı bir öğrencinin tasarladığı “Zabivaka” adlı kurt turnuvanın resmi maskotu oldu. Yapılan açıklamalara göre, “Zabivaka” Rusça bir kelime oyunu ve Rusçada “gol atmak” ile “savaşçı” sözcüklerinin bir araya getirilmesinden türetildi.

Turnuva boyunca bol bol sesini duyacağımız kaşık, birlikte sevinip üzüleceğimiz Zabivaka ve posterden bize selam gönderen efsane Lev Yaşin ile Rusya 2018 de en az geçmişteki diğer Dünya Kupaları kadar renkli olacağa benziyor. Futbol severler için ise geriye kendilerini bu muhteşem atmosfere kaptırmak, dünyanın en önemli yıldızlarını izlemek ve futbol tutkusunu ve heyecanını sonuna kadar yaşamak kalıyor!

BONUS: 500TL 'YE KADAR 100%
Oyna