Başakşehir’de Tur %50 Cepte!

Dün Şampiyonlar Ligi 3.ön eleme turunda deplasmanda Club Brugge’le karşılaşan Başakşehir, maçı 3-3’lük bir skorla tamamlayarak, önümüzdeki hafta oynayacağı rövanş öncesi olumlu bir skoru cebine koydu.

İlk yarıyı erkenden yediği gollerle 2-0 geride tamamlayan Abdullah Avcı’nın öğrencileri, 2.yarıda oyuna ağırlığını koyarak önce 2-0’dan öne geçti ancak son dakikalarda yenen gol maçı berabere bitirmelerine neden oldu.

Oyuna oldukça sıkıntılı başlayan Başakşehir’in ilk 20 dakikalık bölümde baskı yiyeceği zaten belliydi ancak bu baskıdan 2 gol yiyerek çıkılmasını muhtemelen kimse de beklemiyordur. Tabii bunda Başakşehir’in ilk resmi maçına çıkmasının da etkisi olmuştur.

İlk golde savunmadan oyun kurarken kaptırılan bir pozisyon sonrası gol yiyen Başakşehir, 2.golü de duran toptan yedi. Bu iki golün ardından daha da dağılmasını beklediğimiz Başakşehir, enteresan bir şekilde bu dakikadan sonra toparlandı ve oyuna da hükmetmeye başladı.

2.yarıya alıştığımız oyunuyla başlayan Başakşehir, Mossoro’yla gol perdesini açtıktan sonra Elia ile skoru beraberliğe taşıdı. Bu gollerin ardından oyun içi özgüveni daha da artan takım, ilk golün sahibi Mossoro’yla 3.golü de buldu ve öne geçti.

Oyunun son dakikalarında ev sahibi takım 3.bölgedeki organizasyonunu biraz daha arttırdı ve Gökhan İnler’in yaptığı faul sonrasında kazandıkları frikten 3.golü bularak, maç berabere tamamlandı.

Başakşehir’in iki yeni transferi Clichy ve Elia’nın ilk 11’de başladığı mücadelede, iki oyuncunun da iyi performanslar çizdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sene ligde iki oyuncunun da takıma katkısı oldukça fazla olacaktır.

Özellikle Prömiyer Lig’den gelen Clichy, rakip takımın baskılı oynadığı dakikalarda tecrübesini sahaya fazlasıyla yansıttı. Bu şu anda oynanan modern futbolda bir bekin kalitesi ve kumaşıyla ilgili de doğru orantılı bir durum olduğundan Başakşehir’in doğru bir oyuncuyu transfer ettiğini söylemek gerekiyor. Sağ bekte oynanan Caicara’da yine Süper Lig’de birçok sağ bek oyuncusunun üzerinde olduğu belli etti.

Bu karşılaşmada ayrı bir parantez ise forvet pozisyonunda oynanan Adebayor’a açmak gerekiyor. 90 dakika boyunca ileri uçta olsa bile oyunun tüm organizasyonunu yapmaya çalışan tecrübeli yıldız, bunu da başarıyla gerçekleştirdi ve takımın set oyunu kurmasında başrolü üstlenmiş oldu. Yine sahanın en yaşlı oyuncusu olan kaptan Emre Belözoğlu’nun da başarılı performansı dün alınan bu skorda etkili olan ayrı ama önemli bir faktör.

Dün oynanan maçla ilgili önemli bir detayda, yaş ortalaması durumuydu. Club Brugge’un yaş ortalaması 24, Başakşehir ise 30,5 gibi rakamken, iki takımın da koşu ortalamasının 120 km yakın olması, Başakşehir’in iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğinin de kanıtı oluyor. Bu senede bu takım iyi işler yapacaktır.

Oynanan oyuna ve iki takımın durumuna da baktığımızda Başakşehir’in eğer bir aksilikle karşılaşmazsa turu geçeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

BONUS: 300TL 'YE KADAR 100%
Oyna