Barcelona’da Ernesto Valverde Dönemi!

Luis Enrique’den boşalan teknik direktör koltuğunu bir süredir kulübe yakışacak bir isimle doldurmayı planlayan Barcelona yönetim kurulu, sonunda kararını verdi.

A.Bilbao’yu çalıştıran deneyimli teknik direktör Ernesto Valverde ile çalışma kararı alan Barcelona’da Başkan Bartomeu, Ernesto’nun hem Barcelona kriterlerine hem de oyun anlayışının takıma uyum sağlaması konusunda herhangi bir endişesinin bulunmadığını belirtti. Bununla beraber teknolojiyi kendi idmanlarında harmanlayarak kullanan Valverde’nin bu anlayışının Barça’nın antrenman potansiyeliyle bire bir uyum sağladığı da gelen haberler arasında.

Disiplin ve çalışkanlık konusunda da İspanya’da sayılı teknik adamlar arasına giren Valverde, daha önce hem Barcelona hem de A.Bilbao forması giymişti ancak teknik direktörlük kariyerinin oyunculuk kariyerine göre çok daha verimli geçtiğini belirtmek gerekiyor.

A.Bilbao B Takımını çalıştırdıktan sonra 2004 yılında A Takımın başına geçen hoca, o senen takımı La Liga’da 5.yapmış ve oldukça başarılı bir sezonu da arkasında bırakmıştı. Ardından Espanyol’un başına geçen deneyimli teknik adam, takımı UEFA Avrupa Ligi’nde finale çıkarmış ancak penaltı atışları sonrasında da kupayı Sevilla’ya kaptırmıştı.

Ardından 2013 yılında tekrardan A.Bilbao macerası başlayan hoca, 4 yıl boyunca takımla beraber oldukça başarılı sezonlar geçirdi. 2015 yılında ise İspanya Süper Kupasında Barcelona ile oynanan iki ayaklı maçta rakibini 5-1’le geçen A.Bilbao’yu kupayı kazanmış oldu.

Genç oyunculara fırsat verme konusunda da oldukça cömert olan hocanın, Barcelona’da ilk tamir edeceği şeyler arasında muhtemelen savunma ve orta alan geliyordur. Hücum konusunda sıkıntı yaşamayan Baça’da özellikle savunma ve orta alan hattındaki bazı oyuncuların yaşları gereği artık ağırlaşması, Barcelona’nın önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Türk oyuncu Arda Turan’ın ise henüz takımdan gidip gitmeyeceği ise belirsizliğini korurken, kulübe yakın olan gazeteler seneye Arda’nın kadroda bulunmayacağını her fırsatta dile getiriyorlar. Bu sene fazla süre almayan Arda’nın durumu muhtemelen en kısa sürede netliğe kavuşacak ancak şu andaki kadroya baktığımızda hem Arda’nın hem de bazı oyuncuların Barcelona’dan ayrılmalarının an meselesi olduğunu da söylemeliyiz. Gelişmeleri yine buradan takip edebilirsiniz.

BONUS: 350TL 'YE KADAR 100%
Oyna