Avrupa Arenasından Ulusal Arenaya

Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğuna ulaşan Real Madrid, Avrupa’nın en büyüğüyüm diyerek gövde gösterisi yaptı. Kulüpler seviyesinde beklediğimiz son karşılaşma olan bu mücadelenin ardından gözler Euro 2016 ve Kupa Amerika’ya çevrildi.

Şampiyonlar Ligi, Kupa Amerika ve Euro 2016 haricinde Ziraat Türkiye Kupası finalini kaybeden Fenerbahçe’de taşlar yerinden oynamak üzere ve Galatasaray tarafı da kupayı kazanmış olmasına rağmen büyük bir değişim için kolları sıvayacak gibi duruyor.

Avrupa’nın en büyük kupası sahibini buldu. A. Madrid’i normal süresi 1-1 biten karşılaşmada penaltı atışları sonucunda mağlup eden Real Madrid, bu kupayı müzesine götüren takım oldu. Ramos’un ilk yarıda attığı gole Carrasco ikinci yarıda cevap verirken, Juan Fran’ın kaçırdığı penaltının ardından, Ronaldo meşin yuvarlağı, Madrid için ağlarla buluşturdu. Böylece kupa 11. kez Real Madrid’in oldu. Teknik direktör Zidane ise daha önce bu takımın oyuncusuyken, Leverkusen’le oynadıkları final sonrası kupaya uzanmışlardı. Hatırlayacak olursanız Zidane’ın o karşılaşmada attığı gol hala şampiyonlar Ligi jeneriğinde kullanılıyor. A. Madrid cephesi ise her zaman olduğu direnmeye çalıştı ve bunu başardı. Penaltı atışlarında kupayı da alabilirdi ancak bu sefer de olmadı.

Artık Avrupa Arenası’nda bekleyeceğimiz bir karşılaşma kalmadı. Şimdi tüm gözler Euro 2016’ya çevrildi ve başlamasına da çok kısa bir süre kaldı. Bu süreçte takımlarda hazırlıklarına devam ediyorlar. Türkiye Antalya’da Karadağ ile karşı karşıya geldi. Oldukça temposuz geçen karşılaşmada Mehmet Topal’ın 90+5’te attığı golle, Türkiye bu mücadeleden galip ayrılmış oldu. Rakibin Karadağ olması ve Antalya’da havanın sıcak olması futbolcuları etkilemiş olabilir ancak şampiyona öncesi Türkiye’nin iyi sinyaller verdiğini söyleyemeyiz. Tabii bu hazırlık karşılaşmaları bizler için bir ölçüt değil ancak özellikle orta alan ve hücum anlamında sıkıntı yaşayan bir takım var. Gol ayakları Burak Yılmaz’ın sezonun ikinci yarısını boş geçirmesi, Cenk Tosun’un da, Beşiktaş’ta istediği süreyi alamaması 12 Haziran’da oynanacak Hırvatistan mücadelesine yansıyacaktır. O gün takımın ne durumda olup olmayacağına dair daha net konuşabileceğiz.

Euro 2016’ın haricinde 3 Haziranda’da Copa America başlayacak. Bu yıl Amerika’da düzenlenecek olan Kupa’da A Grubun’da ev sahibi Amerika, Kolombiya, Costa Rica ve Paraguay bulunuyor. B Grubuna geçtiğimizde Brezilya, Ekvator, Haiti ve Peru’yu görüyoruz. C Grubu’nda ise Meksika, Venezuella, Jamaica ve Uruguay’ı izleyeceğiz. Son olarak D Grubu’nda kupanın güçlü favorilerinden biri olan Arjantin yer alıyor.. Güney Amerika temsilcisinin haricinde bu grupta Şili, Panama ve Bolivya olacak. Kupa’nın açılış karşılaşması ise Amerika ve Uruguay arasında oynanacak. Kupayla ilgili ayrıntılı detayları hafta içi paylaşıyor olacağız ancak şunu söylemekte fayda var ki, uzun bir süre futbola doyacağız.

Ziraat Türkiye Kupası’nda Galatasaray’a 1-0’lık skorla yenilerek kupaya veda eden Fenerbahçe’de kısa bir süre sonra artçı şoklar yaşanacaktır. Pereira yönetiminde sezona büyük hedeflerle başlayan ancak istediğini alamayan Sarı Lacivertli takımda dengeler değişecektir. Bu dengelerin hoca bazlı olmayacağı gelen duyumlar arasında yer alıyor. Pereira’nın elinde her ne kadar başarısız bir tablo bulunsa da görevine devam edecek. Aziz Yıldırım’ın güvendiği Portekizli Hoca’da, bu güveni boşa çıkarmamak adına görevinin başında kalacak gibi duruyor. Porto ve Olympiakos’ta şampiyonluklar yaşayan Hoca, şampiyonluk yaşamadan buradan gitmek istemiyor. Bunun bir nedenide bu durumun kariyerine zarar vereceğini düşünüyor olması. Galatasaray karşılaşmasında da izlediğimiz Fenerbahçe’nin kafası oldukça karışıktı. Konsantrasyon olarak oldukça geri giden takımın iyi bir tatile ihtiyacı var gibi görünüyor. Takım özellikle ilk yarıda oldukça vasat bir performans sergiledi. İkinci yarıda durumu toparlamaya çalışsa da istediğini alamadı. Fenerbahçe için kaybedilen kupanın haricinde Aziz Yıldırım’ın ne söylediği, tüm basını daha çok meşgul etti ve etmeye de devam edecek gibi görünüyor.

Galatasaray cephesinde ise kazanılan kupa keyifleri yerine getirdi. Alınan bu başarının ardından, Avrupa Kupalarından aldıkları men cezasını da dengelemiş oldular. Maç boyunca oyuncuların bu bilinçte oldukları da yüzlerinden okunuyordu. Şimdi Galatasaray da, Fenerbahçe gibi önümüzdeki sezon için doğru hamleleri yapmak zorunda. İki takımın da Beşiktaş’a oranla yaşadıkları düzensiz zemin, uzun maratonda yara almalarına sebeb oluyor ve bu yarayı kapatmaya çalışacağız derken de, şampiyonluk elden gitmiş oluyor.