Akıllı Statta Vodafone Arena Örneği

Türkiye’nin en köklü kulüplerinden birisi olan Beşiktaş uzun yıllar yapımı devam eden yeni stadı Vodafone Arena’ya sonunda kavuştu. 10 Nisan 2016 tarihinde açılışı yapılan stadyumun en önemli özelliği, Türkiye’nin ilk akıllı stadı olması. Vodafone’un altyapısıyla başka hiçbir statta bulunmayan imkânlarla donatılan stadyum daha şimdiden dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlarım, organizatörlerin ve kulüplerin dikkatini çekmeye başladı.
Vodafone Arena ile akıllı stadyum deneyimi

Vodafone Arena, günümüzün gerçeklerini çok iyi kavrayan bir anlayıştan yola çıkılarak inşa edilmiş bir stat. Taraftarların verilere her an hızlı bir şekilde ulaşabilmesine ve istedikleri an paylaşımda bulunabilmelerine olanak sağlayan Vodafone Arena’da hem Wi-Fi, hem de 2G, 3G ve 4.5G bağlantılar mevcut. Statta maç izlemeye gelen taraftarlar tam 150 Mbps’a varan hızlarda internete bağlanabiliyorlar. Bunun yanında, stadın dört bir yanında yerleştirilmiş ve her birisi farklı içerik yayını yapabilen ekranlar ve stadın kendine özel uygulaması ile taraftarlara benzersiz bir deneyim yaşatılıyor.

Teorik olarak oldukça tatmin edici olan rakamlar, pratikte de beklentileri fazlasıyla karşıladı. Vodafone Arena açıldıktan sonra oynanan ilk iki karşılaşmada toplam 27 bin kişi internete bağlanarak 1,8 TB veri kullandı. Stadın açılış maçı olan Beşiktaş – Bursaspor mücadelesinde toplam 24 bin kişi Vodafobe Süpernet Wi-Fi ile internete bağlandı. Toplam seyirci sayısına oranlandığında %57’ye tekabül eden bağlantı oranı, Avrupa’da bir maçta sağlanan en yüksek bağlantı oranı olarak rekor kırdı. Avrupa’nın ve dünyanın stada olan ilgisinin kaynağı zaten buradan da yeterince belli oluyor.

Ziyaretçiler var!

Bildiğiniz gibi, sporseverlerin ve bahis, oyuncularının daha şimdiden heyecanla beklemeye başladığı 2022 Dünya Kupası Katar’da düzenlenecek. Katar, son yıllarda futbola büyük yatırımlar yapan bir ülke ve Dünya Kupası organizasyonu için yapılan hazırlıklar kapsamında bu yatırımların daha da artarak devam edeceği şüphesiz. İşte bu kapsamda, Vodafone Arena 2022 Dünya Kupası’nda kullanılması planlanan 8 akıllı stadyum için örnek teşkil etmiş durumda. Bu projenin sorumluluğunu üstlenen Vodafone Katar geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelerek Vodafone Arena’da incelemelerde bulundu.

Bu ziyaret esnasında Vodafone Katar İcra Kurulu üyesi Mahmud Awa, “Vodafone Türkiye ile birlikte çalışarak akıllı stadyum çözümleri konusundaki bilgi birikimlerini ve deneyimlerini Katar’a kazandırmak için sabırsızlanıyoruz,” ifadelerini kullanarak Vodafone Arena’nın akıllı stadyum konsepti için nasıl bir örnek teşkil ettiğinin altını çizdi. Vodafone Arena önümüzdeki günlerde daha birçok ülkeden statlarına benzer çözümler üretmek isteyen ziyaretçileri ağırlayacağa benziyor.