Dünya Kupası’nda Türkiye’yi Cüneyt Çakır Temsil Edecek

Milli takımımız 2018 Dünya Kupası’nda yer alamayacak olsa da, Rusya’da düzenlenecek olan bu dev organizasyonda Türkiye’yi FIFA kokartlı başarılı hakemlerimizden Cüneyt Çakır ve ekibi temsil edecek. Birçok otorite tarafından FIFA’nın en gözde hakemleri arasında gösterilen ve daha önce de gerek kulüpler, gerekse milli takımlar seviyesinde birçok önemli maçta düdük çalan Cüneyt Çakır’ın Dünya Kupası’nda da görev alması çok sürpriz olmadı.

Cüneyt Çakır’a dev görev

Türk futbolunun son zamanlarda yetiştirdiği en önemli hakemlerden birisi olan Cüneyt Çakır, geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla 2018 Dünya Kupası’nda düdük çalacak olan hakemler arasında gösterildi. Cüneyt Çakır 2006 senesinde FIFA kokartı almaya hak kazandı ve 2011’de UEFA elit hakem kategorisine dahil oldu. Cüneyt Çakır Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi gibi UEFA’nın kulüpler düzeyindeki en önemli organizasyonlarında birçok maç yönetmesinin yanında, milli takımlar düzeyinde Euro 2012 ve Euro 2016’nın yanı sıra 2014 Dünya Kupası’nda da görev almıştı.

En son İsveç – İtalya karşılaşmasında verdiği kararlarla bazı çevrelerin tepkisini çeken Cüneyt Çakır, böylece FIFA’da hala aranılan bir hakem olduğunu da göstermiş oldu. 2018 Dünya Kupası’nda Cüneyt Çakır’ın yardımcılığını ise Bahattin Duran ve Tarık Ongun yapacak.

Dünya Kupası’nda kimler düdük çalacak?

Dünya Kupası’nda görev yapacak olan hakemlerin tam listesi ise şu şekilde:

Avrupa:

Björn Kuipers, Gianluca Rocchi, Damir Skomina, Jonas Eriksson, Antonio Mateu Lahoz, Szymon Marciniak, Felix Brych, Milorad Mazic, Cüneyt Çakır

Asya:

Ravshan Irmatov, Alireza Faghani, Nawaf Shukralla, Ryuji Sato

Afrika:

Bakary Gassama, Janny Sikazwe, Gehad Grisha

Kuzey Amerika:

Mark Geiger, Joel Aguilar, César Ramos

Güney Amerika:

Sandro Ricci, Néstor Pitana, Wilmar Roldán, Enrique Cáceres, Julio Bascuñán

Okyanusya:

Matt Conger

 

Cüneyt Çakır kimdir?

23 Kasım 1976 doğumlu olan Cüneyt Çakır, eski hakem ve MHK eski başkanı Serdar Çakır’ın oğludur. Asıl mesleği Sigortacılık olan Cüneyt Çakır, 1.76 boyundadır. Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Çakır, 10 yaşından 17 yaşına kadar Kartalspor’un altyapısında futbol oynamış, daha sonra 1994 yılında hakemliğe başlamıştır. Süper Lig’de ilk olarak 29 Eylül 2011 tarihinde Malatyaspor – Çaykur Rizespor karşılaşmasını yönetmiş, 2006 yılında FIFA kokartı almıştır. 2007 yılında davet edildiği Mentör Programı Çakır’ın hakemlik kariyeri açısından bir dönüm noktası oldu: Bu program esnasındaki başarısından sonra UEFA’nın en önemli hakemleri arasında yer aldı ve birçok üst düzey müsabakada görev almaya başladı ve aynı zamanda Doğan Babacan’dan sonra bir Dünya Kupasında görev alan ilk Türk hakemi oldu.

Cüneyt Çakır’ın uluslararası alanda yönettiği en önemli maçlar arasında 2015 Şampiyonlar Ligi finali, 2014 Dünya Kupası yarı finali,  Euro 2012 yarı finali, UEFA 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası yarı finali, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası yarı finali, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi yarı finalleri bulunmaktadır. Cüneyt Çakır Barcelona ile Juventus arasında oynanan 2015 Şampiyonlar Ligi finali ile hem bu seviyede bir final oynatan ilk hakem olmuş, hem de Şampiyonlar Ligi finalinde düdük çalan gelmiş geçmiş en genç ikinci hakem olmuştur.

 

Kupada mücadele edecek olan 32 takımın tamamı belli olan ve grup kuraları çekilen 2018 Dünya Kupası, 14 Haziran’da grup maçları ile başlayacak ve final maçı 15 Temmuz’da oynanacak. Dünya Kupası’nda düdük çalacak olan Cüneyt Çakır ve yardımcılarına ise hangi maçlarda görev verileceği merakla bekleniyor.

BONUS: 500TL 'YE KADAR 100%
Oyna