Dünya Kupası Playoff Maçlarının Değerlendirmesi 2018

Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde grup aşaması sona erdi ve şimdi tüm gözler sekiz takım arasında yaşanacak olan playoff heyecanına çevrildi. Birbirinden heyecanlı playoff maçlarında Avrupa’nın önemli futbol ülkelerinden bazıları Dünya Kupası hayallerine veda etmek durumunda kalacak, bazı ülkeler ise ayaklarına kadar gelen Rusya 2018’de boy gösterme fırsatını kaçırmamak için elinden geleni yapacak.

En İyi Rusya Dünya Kupası 2018 Bonusları

Avrupa’dan ev sahibi Rusya’nın yanında eleme gruplarında ilk sırayı alan Fransa, Portekiz, Almanya, Sırbistan, İngiltere, Polonya, İzlanda, Belçika ve İspanya Dünya Kupası vizesini almıştı. Son dört Dünya Kupası biletinin sahibi ise 9 ve 11 Kasım’da oynanacak olan Playoff karşılaşmaları sonucunda belirlenecek.

İşte Playoff eşleşmeleri ve her bir eşleşme için değerlendirmemiz:

İsveç – İtalya

Playoffların şüphesiz en dikkat çekici eşleşmesi Avrupa’nın iki önemli futbol ülkesi olan İsveç ile İtalya arasındaki mücadele olacak. Dünya Kupaları tarihindeki en başarılı takımlardan birisi olan İtalya ile futbolseverleri her zaman heyecanlandırmayı başarmış bir takım olan İsveç arasındaki mücadele nefes kesecek.

Eşleşmenin taraflarından İsveç daha önce 11 kere Dünya Kupası’nda boy gösterdi. Bununla birlikte, İsveçliler son iki organizasyonu kaçırdı. İsveç’in Dünya Kupası’ndaki en büyük başarısı ise ev sahibi oldukları 1958 Dünya Kupası’nda elde ettikleri ikincilik. İsveç daha önce üç kere Dünya Kupası playofflarında yer aldı ve bunlarda sadece bir kere, Almanya 1974 Dünya Kupası playofflarında Avusturya’yı tarafsız sahada 2-1 mağlup ederek başarı sağladı. 1962 Dünya Kupası için İsviçre, 2014 Dünya Kupası için ise Portekiz ile eşleşen İsveç, bu iki eşleşmeden de mağlubiyetle ayrıldı.

Dört kere Dünya Kupası şampiyonu olan İtalya, şu ana kadar sadece 1930 ve 1958 Dünya Kupalarını kaçırdı, dolayısıyla yarım yüzyıldan uzun bir süredir sürekli bu dev organizasyonda yer alan İtalya playofflar sonucu elenirse büyük sürpriz olacak. Daha önce bir kere Playoff oynayan İtalya, Fransa 1998 için karşı karşıya geldiği Rusya’yı iki maçın sonucunda toplamda 2-1 ile geçmeyi başardı.

Hazırlık karşılaşmaları dışında iki takımın tarihlerinde 11 kere karşı karşıya geldiğini ve bunlardan 5 İtalya galibiyeti, 2 beraberlik ve 4 İsveç galibiyeti çıktığını görüyoruz. Bununla birlikte, İsveç’in rakibine karşı elde ettiği son galibiyet 1987 yılında. 87’den bu yana hazırlık maçları da dahil olmak üzere 6 kere karşı karşıya gelen iki takımdan İtalya 5 galibiyet elde ederken bir maç berabere bitmiş. Bir diğer dikkat çekici istatistik ise, iki takım arasındaki mücadelenin 1950’lere kadar dayanan tarihinde sadece bir defa, 1983 yılında İsveç deplasmanda galip gelmeyi başarmış. Bunun dışında ev sahibi takımın üstünlüğü göze çarpıyor.

Kuzey İrlanda – İsviçre

Bir diğer ilgi çekici playoff eşleşmesinde ise Kuzey İrlanda ile İsviçre karşı karşıya gelecek. Avrupa’nın son dönemde dikkat çeken futbol ülkelerinden birisi olmayı başaran Kuzey İrlanda uzun bir aradan sonra yeniden Dünya Kupası bileti alabilecek mi, yoksa eşleşmeden buraların gediklisi olduğunu söyleyebileceğimiz İsviçre mi galip çıkacak, bunu iki heyecan dolu maç sonucunda göreceğiz.

Kuzey İrlanda daha önce üç kere Dünya Kupası bileti almayı başardı, ancak bunlardan sonuncusu uzun zaman önce, Meksika 1986’daydı. Kuzey İrlanda’nın Dünya Kupasında elde ettiği en büyük başarı ise İsveç 1958’de ulaştıkları çeyrek finaldi. Kuzey İrlanda’nın daha önce hiç playoff oynamadığını hatırlamakta yarar var.

Adını her zaman büyük organizasyonlara yazdırmayı başaran İsviçre Dünya Kupasına 10 kere katıldı. İsviçreliler en son 2002 Dünya Kupasında yer alamamıştı. Dünya futbolunun bu en büyük arenasında İsviçre’nin elde ettiği en büyük başarı, 1934, 1938 ve 1954 yıllarındaki organizasyonlarda oynadıkları çeyrek final oldu. Daha önce iki kere playoff oynayan İsviçre bunların ikisinde de başarılı oldu (birisi İsveç’e, birisi Türkiye’ye karşı).

2004 yılında oynanan hazırlık maçını saymazsak, iki takımın daha önce sadece iki kere karşı karşıya geldiğini görüyoruz. 1964 yılında birer ay arayla oynanan Dünya Kupası eleme karşılaşmalarının ilkinden ev sahibi Kuzey İrlanda 1-0 galibiyetle ayrılırken, ikincisinden bu kez ev sahibi İsviçre 2-1 galibiyetle ayrılmış. 2004 yılında iki takım arasında oynanan dostluk maçı ise golsüz berabere tamamlanmış.

Justinbet'ten Dünya Kupası Bonusu
Rusya Dünya Kupası Bonusu

Fifa Dünya Kupası için Justinbet tam 500TL Kombine bonusu sunuyor. Bonustan yararlanmak için sadece 50TL para yatırmanız yeterli

Hırvatistan – Yunanistan

Grup aşamasında Türkiye’nin grubunda bulunan ve grubu lider bitirmesinin büyük olasılık olduğu düşünülen Hırvatistan, İzlanda’nın ardında kalınca soluğu playofflarda aldı. Hırvatların playofflardaki rakibi ise son 20 yıldır her zaman her türlü sonuca imza atabilecek bir takım olarak dikkat çeken Yunanistan oldu.

Hırvatistan daha önce dört kere Dünya Kupası sahnesinde boy gösterdi ve Fransa 1998’de üçüncü olarak en büyük başarılarını elde ettiler. Daha önce playofflarda iki kere yer alan Hırvatistan Fransa 1998 playofflarında Ukrayna’yı, Brezilya 2014 playofflarında ise İzlanda’yı mağlup ederek bunların ikisinde de başarılı oldu.

Tarihinde üç kere Dünya Kupası vizesi almayı başaran Yunanistan, sadece Brezilya 2014’te adını son 16 takım arasında yazdırabildi ve bunun dışında bir başarısı yok. Üç kez playoff oynayan Yunanistan, bunlardan ilki olan Fransa 1938 playofflarında Macaristan’a kaybettikten sonra Güney Afrika 2010 playofflarında Ukrayna’yı ve Brezilya 2014 playofflarında ise Romanya’yı saf dışı bıraktı.

İki takım dostluk maçları hariç olmak üzere dört kere karşı karşıya geldi; bunlardan ikisi Euro 2012 elemelerinde, ikisi ise Fransa 98 elemelerindeydi. Bu dört maçtan 1 Yunanistan, 1 Hırvatistan galibiyeti çıkarken 2 maç berabere sonuçlandı. İki takım 2011’den bu yana karşı karşıya gelmiyor.

Danimarka – İrlanda

Dördüncü Dünya Kupası playoff karşılaşması, Brezilya 2014’ü kaçıran iki takım arasında oynanacak: Danimarka ve İrlanda. Grubunda Polonya’nın ardından ikinci sırayı alan Danimarka ile Sırbistan’ın ardından ikinci olan İrlanda birbirine denk güçler olarak dikkat çekiyor.

Eski Avrupa şampiyonlarından birisi olan Danimarka, Dünya Kupasına daha önce sadece dört kere katılabildi ve bunların tamamı 1986 ile 2010 arasındaydı. Danimarka’nın en iyi performansı ise çeyrek final oynadıkları Fransa 98’de geldi. Danimarka, daha önce hiç playoff oynamadı.

Öte yandan, İrlanda 1990 ile 2002 arasında üç kere Dünya Kupasına katılma başarısı gösteri ve İtalya 90’daçeurek final oynayarak bu turnuvalardaki en büyük başarısını elde etti. Bunun yanında, İrlanda’nın playofflarda rakibinden çok daha deneyimli olduğunu söyleyebiliriz: Daha önce dört kere playoff oynayan İrlanda bunlardan sadece 2002 Dünya Kupası’nda kıtalararası playoff karşılaşmasında İran’ı geçmeyi başardı ve üç kere (İspanya, Belçika ve Fransa) playoff eşleşmelerinde kaybeden tarafta yer aldı.

İki takım arasındaki karşılaşmaların geçmişi 1956 yılına kadar uzanıyor. Hazırlık karşılaşmaları haricinde 10 kere karşı karşıya gelen takımların arasındaki maçlarda dengeli bir görüntü söz konusu: 3 Danimarka galibiyeti, 3 İrlanda galibiyeti ve 4 beraberlik. İki takım hazırlık maçları dışındaki en son resmi maçlarını 1993 yılında Dünya Kupası elemelerinde oynamış. 2007 yılında oynanan hazırlık maçını ise İrlanda 4-0’lık net bir skorla kazanmış. Bu sonuçlar ve iki takımın uzun süre karşı karşıya gelmemiş olması, bu playoff eşleşmesini daha da ilgi çekici hale getiriyor.

Dünya Kupasına Avrupa’dan katılacak olan son dört takımın belirleneceği playoff karşılaşmaları sonucunda hangi takımların Rusya bileti alacağını söylemek çok zor, ancak tüm futbolseverleri büyük bir heyecanın beklediği kesin.

2018 Fifa Dünya kupası Diğer detayları için tıklayın

2018 Fifa Dünya kupası playoff maç programı için tıklayın