2018 Dünya Kupası Grup Kuraları Çekildi

2018 yaz aylarında Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’ndan önceki en önemli aşamalardan birisi daha geride kaldı ve kupada mücadele edecek olan 32 takımın belli olmasının ardından 1 Aralık 2017 Cuma günü Moskova’da bulunan Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirilen kura çekimi ile takımların mücadele edeceği gruplar belli oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun açılış konuşmalarını yaptığı ve İngiliz efsanesi Gary Lineker’in sunuculuğunu yaptığı kura çekiminde Portekiz asıllı Amerikalı sanatçı Nuno Bettencourt ve Rus şarkıcı Alsou sahne alarak küçük bir konser verdi. Kura çekiminde aralarında Maradona, Pele, Cafu, Puyol, Cannavaro, Gordon Banks, Miroslav Klose, Laurent Blanc ve Diego Forlan gibi isimlerin de bulunduğu birçok yıldız isim hazır bulundu.

İşte Dünya Kupası grupları

Yapılan kura çekimi sonucunda gruplar şu şekilde oluştu:

 

A Grubu: Rusya, Uruguay, Mısır, Suudi Arabistan

B Grubu: Portekiz, İspanya, İran, Fas

C Grubu: Fransa, Peru, Danimarka, Avustralya

D Grubu: Arjantin, Hırvatistan, İzlanda, Nijerya

E Grubu: Brezilya, İsviçre, Kosta Rika, Sırbistan

F Grubu: Almanya, Meksika, İsveç, Güney Kore

G Grubu: Belçika, İngiltere, Tunus, Panama

H Grubu: Polonya, Kolombiya, Senegal, Japonya

2018 Dünya Kupası’nda grup maçları 14 – 28 Haziran tarihleri arasında oynanacak ve gruplarında ilk iki sırayı alan 16 takım bir üst tura çıkacak. Grup liderleri ile ikincilerin eşleşeceği Son 16 turundan finale kadar tüm karşılaşmalar tek maçlı eliminasyon sistemine göre oynanacak. Altın gol veya gümüş gol gibi kuralların uygulanmayacağı turnuvada eliminasyon usulüne göre oynanan karşılaşmalarda maçın normal süresi içerisinde eşitliğin bozulmaması halinde 15’er dakikalık iki uzatma devresi oynanacak ve uzatmalarda da eşitlik bozulmazsa penaltı atışlarına geçilecek. Turnuvanın final maçı 15 Temmuz’da Moskova’da oynanacak.

Kura çekiminde kim ne dedi?

2018 Dünya Kupası ev sahibi Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin açılış konuşmasında şunları kaydetti: “Hepinize hoş geldin demek istiyorum. Elemeler çok yoğun geçti. Bugün de gruplar belirlenecek. Takımların hangi şehirlerde oynayacakları belli olacak. Unutulmaz izlenimlerle ayrılacak insanlar buradan. Herkes takımını destekleyecek. Buraya gelecek olan futbol temsilcileri, Rus kültürünü tanıma fırsatı bulacaklar. Konukseverliğimizi görecekler. Ülkemizin farklı bölgelerini ziyaret etme şansı bulacak ziyaretçiler. Ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşayacağız. Rusya’ya gelenler bunu bilir. Bütün takımlar ve taraftarlar konuğumuz olacak. Bugüne kadar nesiller boyunca futbolcular, futbolu sevdirdiler. Onlar sayesinde futbol bu kadar popüler. Milyonlarca insan bu turnuvayı izleyecek. Bütün gençlere örnek olacak. Amacımız da futbol ailesini birbirine yakınlaştırmak. Birkaç dakika sonra kura çekilecek. Bu sayede de Dünya Kupası’na ulaşmak için mücadele edecek 32 takımı da burada göreceğiz. Mücadele edecek bütün takımlara başarılar diliyorum. Taraftarları 2018’de Rusya’ya davet ediyorum.”

Kura çekimi öncesinde söz alan FIFA Başkanı Infantino yaptığı konuşmada, “Rusya’ya hoş geldiniz. Size hitap etmek büyük mutluluk. Ben de kura çekimine hoş geldiniz demek istiyorum. Tansiyon yükseliyor. Buradaysak bunun sebebi Rusya’dır, teşekkür ediyorum onlara. Dünya Rusya’ya gelecek. Belki de 1 milyarın üzerinde insan bu turnuvayı izleyecek. Rus halkıyla beraber bunu kutluyor olacağız. Halk bunu bekliyor. 11 şehir ev sahibi olacak. Tabii ki birkaç dakika sonra eşleşmelerin ne olacağını göreceğiz. Açılışın yapılacağı stadı göreceğiz. Kim, nerede oynayacak bunu göreceğiz. 32 ülkenin temsilcileri burada. Önümüzdeki yaz da bu mücadeleye katılacaklar,” ifadelerini kullandı.

Dünya Kupası’nda ölüm grubu

Kura çekiminin ardından yapılan yorumlarda hemen hemen tüm futbol adamları turnuvanın ölüm grubunun D grubu olduğu üzerinde birleşti. Maradona dönemi sonrasında uluslararası turnuvalarda bir türlü istediği başarıyı yakalayamayan ve tüm gözlerin Messi’nin üzerinde olduğu Arjantin’in Dünya Kupası Avrupa elemelerinde de aynı grupta mücadele eden Hırvatistan ve İzlanda ile ve Afrika’nın en önemli futbol ülkelerinden birisi olan Nijerya ile aynı grupta yer aldığı D grubunda kolay maç yok.

İspanya ile Portekiz’in aynı grupta yer alması bir diğer ilginç eşleşme olarak dikkati çekiyor. Ancak iki komşunun İran ve Fas ile aynı grupta yer almasından dolayı bir üst tura çıkmalarına neredeyse garanti olarak bakılıyor. Dünya Kupası’nda en kolay kurayı ise Fransa’nın çektiği hakkında genel olarak bir fikir birliği var. İkinci torbadaki en zayıf takım olarak dikkat çeken Peru, henüz bir teknik direktörü olmayan Avustralya ve istikrar yakalamakta zorlanan Danimarka ile eşleşen Fransa’nı grubu lider bitirme olasılığı çok yüksek.

Dünya Kupası’nın en ilginç grubu ise şüphesiz H Grubu. Turnuvanın en dengeli grubu olduğunu söyleyebileceğimiz grupta Polonya, Kolombiya, Senegal ve Japonya mücadele edecek. Grupta her ne kadar ilk iki için Polonya ile Kolombiya diğer takımlardan bir adım daha önce görünseler de, gruptaki dört takımdan hangisi ikinci tura çıkarsa çıksın sürpriz sayılmayacaktır.

BONUS: 500TL 'YE KADAR 100%
Oyna