2014 Dünya Kupası Grupları

Tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği Brezilya 2014 Dünya Kupası gruplarının oldukça çekişmeli maçlara sahne olacağa benziyor. Bu yazımızda hem büyük takımların, hem de sürpriz yapma potansiyeline sahip olan takımların 2014 Dünya Kupası gruplarında yapacakları mücadeleyi inceleyeceğiz.

Dünya Kupası’nda grup maçları 12 Haziran günü başlayıp, 26 Haziran günü sona erecek. Tek devreli lig usulüne göre oynanacak olan karşılaşmalar sonucunda gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar bir üst tura çıkacak. Şimdi 2014 Dünya Kupası gruplarını tek tek inceleyelim:

A Grubu: Brezilya, Hırvatistan, Meksika, Kamerun

Ev sahibi Brezilya’nın bulunduğu A grubu oldukça keyifli bir mücadeleye sahne olacağa benziyor. Ev sahibi Brezilya’nın favori olduğu grupta Hırvatistan ve Meksika kesinlikle hafife alınmayacak takımlar. Kamerun ise biraz daha geri planda kalıyor. Özellikle kupanın açılış maçı olan Brezilya – Hırvatistan karşılaşması grup liderliği açısından çok kritik öneme sahip; zira kupayı kazanmak isteyen Brezilya’nın erken turlarda güçlü takımlarla karşılaşmaması için grubu lider olarak bitirmesi çok önemli.

 B Grubu: İspanya, Hollanda, Şili, Avustralya

B grubunda ilk iki sırayı alacak olan takımlar büyük ölçüde belli gibi. Ancak grup liderliği açısından aynı şeyi söylemek çok zor. İspanya ile Hollanda arasında oynanacak grubun açılış maçı grup liderliği açısından belirleyici öneme sahip. Bununla birlikte, bu maçın sonucuna göre her iki takımın da Şili ile oynayacağı karşılaşmalar önem kazanacaktır. Avustralya grubun zayıf takımı olarak görünüyor.

 C Grubu: Kolombiya, Yunanistan, Fildişi Sahili, Japonya

2014 Dünya Kupası grupları arasında en dengeli olan grup belki de C grubu. Gruptan çıkacak olan takımlar hakkında herhangi bir tahminde bulunmak çok zor ve hangi takım çıkarsa çıksın kesinlikle sürpriz sayılmayacak, ancak yaşanacak olan keyifli mücadele gerçekten izlenmeye değer olacak.

 D Grubu: Uruguay, Kosa Rika, İngiltere, İtalya

Güçlü 2014 Dünya Kupası gruplarından bir diğeri de “Ölüm Grubu” olarak nitelendirilebilecek olan D grubu. Son Dünya Kupasında muhteşem bir başarı gösteren Uruguay’ın yanı sıra, her kupada favoriler arasında bulunan İtalya ve güçlü kadrosuyla İngiltere arasındaki mücadele nefes kesecek. Bu üç takımdan birisi elenecek, dev takımlar arasında Kosta Rika ise bir varlık gösteremeyecekmiş gibi görünüyor.

 E Grubu: İsviçre, Ekvador, Fransa, Honduras

Avrupa takımlarının ön plana çıktığı 2014 Dünya Kupası gruplarından birisi de E grubu. Fransa ile İsviçre’nin ilk iki sırayı alması muhtemel olan grupta, Ekvador sürpriz kovalayacak; Honduras ise onur mücadelesi verecek.

 F Grubu: Arjantin, Bosna Hersek, İran, Nijerya

Dört farklı kıtadan birer takımın yer aldığı F grubunda ilginç bir eşleşme ile karşı karşıyayız: Messi liderliğinde daha birçok yıldız isme sahip olan, ancak son turnuvalarda hep hayal kırıklığı yaratan Arjantin ile tarihinde ilk defa Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanan Bosna Hersek’in bu kupada neler yapabileceği merak konusu. Ancak bu iki grupta Nijerya’ya karşı dikkatli olmazsa büyük hüsran yaşayabilir ve Afrika ekibi bir süt tura çıkabilir. İran’ın ise grupta pek bir şansı yok.

G Grubu: Almanya, Portekiz, Gana, Amerika Birleşik Devletleri

İlginç 2014 Dünya Kupası gruplarından bir tanesi de G grubu. Hepsi kalburüstü takımlardan oluşan grupta kupanın en büyük favorilerinden birisi olan Almanya’nın hata yapacağını sanmıyoruz; Löw ve öğrencileri gruptan lider çıkmayı başaracaktır. Ancak ikinci sıra için Portekiz, Gana ve ABD arasında kıyasıya bir mücadele yaşanacak. Ronaldo liderliğinde yetenekli ayaklara sahip olan Portekiz diğer iki takımdan bir adım önde görünse de, Gana ve ABD her an kendilerini bir üst turda bulabilir.

 H Grubu: Belçika, Cezayir, Rusya, Güney Kore

H grubu açık favorisi olmayan 2014 Dünya Kupası gruplarından birisi. Belçika, yenilenmiş kadrosuyla bu kupada ne yapacağı en çok merak edilen takımlardan birisi ve kupada ne kadar ileri gideceği gruptaki sıralamasına bağlı. Rusya ve Güney Kore de büyük potansiyele sahip takımlar. Cezayir ise bu üç takımın arasında geri planda kalıyor. Dünyanın dört bir yanından renkli takımların bir araya geldiği 2014 Dünya Kupası gruplarında yaşanacak olan mücadele nefes kesecek!

Kupa guruplarının maç sonuçlarını takip etmek için tıklayın