2014 Dünya Kupası

Futbolun ana vatanı olan Brezilya’ya geri döndüğü 2014 Dünya Kupası yine heyecan dolu bir mücadeleye sahne olacak. Bir futbol resitali izlemeye hazırlandığımız bu günlerde 2014 Dünya Kupası finallerinin öncesini, turnuva hakkında mutlaka bilinmesi gereken noktaları ve kupanın favorilerini sizler için inceleyeceğiz.

Dünya Kupası Maçlarına verdiği Yüksek Oranlarla gelen Bets10 ile hem Eğlenmeye hem de Kazanmaya Hazır Olun !!!

2014 Dünya Kupası Elemeleri

2011 Yazında başlayıp 2013 Sonbaharında sona eren ve altı FIFA Konfederasyonu bölgesinde düzenlenen eleme karşılaşmaları sonucu kupaya katılacak olan 31 takım belirlenmiş, ev sahibi olan Brezilya ise otomatik olarak kupaya katılım hakkı kazanmıştır. 2002 Dünya Kupasından sonra bir önceki şampiyona da eleme oynama şartı getirildiğinden, son şampiyon İspanya da eleme gruplarında mücadele etmiştir. 2014 Dünya Kupası Elemelerine FIFA üyesi toplam 208 ülkeden 203’ü katılmış ve toplam 820 karşılaşma oynanmıştır.

2014 Dünya Kupası elemeleri sonucu kupaya katılım hakkı kazanan ülkelerin konfederasyonlara göre dağılımı şu şekilde oluşmuştur: Asya (AFC) 4 takım, CAF (Afrika) 5 takım, Kuzey ve Orta Amerika (CONCACAF) 4 takım, Güney Amerika (CONMEBOL) 6 takım (ev sahibi Brezilya ile birlikte), Okyanusya (OFC) 0 takım ve Avrupa (UEFA) 13 takım.

Eleme sürecine baktığımızda, 2014 Dünya Kupası elemelerinden finallere katılım hakkı elde eden 32 takımdan 24’ünün bir önceki Dünya Kupası’nda da mücadele etmiş olan takımlardan oluştuğunu görüyoruz. Ayrıca, bu 32 takımdan sadece Bosna Hersek kupaya ilk defa katılma hakkı kazanmıştır. Okyanusya kıtasından 2002 yılından bu yana ilk defa herhangi bir takım kupaya katılım hakkı elde edememiştir.

2014dunya

Kupa hakkında önemli bilgiler

12 Haziran ile 13 Temmuz tarihleri arasında oynanacak olan 20. Dünya Kupası finallerinde toplamda 64 karşılaşma oynanacak. Turnuva statüsünde herhangi bir değişikliğe gidilmedi: Buna göre, 2014 Dünya Kupası finallerine kalan 32 takım öncelikle grup aşamaları ile turnuvaya başlayacak; dörder takımlı sekiz grupta oynanacak elemelerden sonra her gruptan ilk iki sırada çıkacak olan takımlar finale kadar tek maçlı eleme usulüne göre mücadeleye devam edecek.

Brezilya 2014 Dünya Kupası 12 farklı şehirde yeni veya yenilenmiş toplam 12 statta oynanacak. Brezilya daha sonra işçi hareketleri ve projelerin aksamasından dolayı büyük tartışmalara neden olan stat projeleri için yaklaşık 3,5 milyar dolarlık bir harcama yaptı. Final karşılaşması, Dünya Kupası için yenilenen ve daha önce zaten bir Dünya Kupası finaline ev sahipliği yapmış olan ve yaklaşık 77 bin kapasiteli efsanevi Maracana stadında oynanacaktır.

FIFA daha önceki organizasyonlarda yaşanan sorunları dikkate alarak bu turnuvada kupa tarihinde ilk defa gol çizgisi teknolojisini kullanma kararı aldı. Topun kale çizgisini tam olarak geçip geçmediğini belirleyerek hakemlere yardımcı olacak olan bu teknoloji 2014 Dünya Kupası’nda kullanılmak üzere 12 stadyuma da kuruldu. Bununla birlikte, aralarında FIFA başkanı Sepp Blater’in de bulunduğu birçok kişi bu teknolojiyi oyunun insani yönünü ortadan kaldıracağını ileri sürerek eleştirmektedir.

2014 Dünya Kupası’nın Favorileri

Finaller yaklaştıkça kupanın favorileri de yavaş yavaş şekillenmeye başladı.Dünya kupası tarihine bakıldığında  Favorilere geçmeden önce,  beşinci kere Güney Amerika’da düzenlendiğini ve bu kıtada daha önce düzenlenen dört kupayı Güney Amerika takımlarının kazandığını belirtelim.

2014 Dünya Kupası’nda şampiyonluğun en büyük favorisinin Brezilya olduğunu tereddütsüz söyleyebiliriz. Her Dünya Kupası’nın favorileri arasında yer alan Brezilya, kendi evinde düzenlenecek olan kupaya çok daha farklı bir motivasyonla hazırlanıyor ve kendi seyircisi önünde kupayı kaldırmayı çok istiyor. Büyük bir sürpriz olmazsa Scolari yönetimindeki Brezilya’yı finalde görme olasılığımız çok yüksek.

Otoriteler tarafından şampiyonluk için Brezilya ile eşit şans verilen bir başka takım ise makine gibi işleyen sistemi ile Almanya. İleri uç elemanlarının ve yetenekli futbolcularının yanında, iyi bir defans hattına sahip olan Almanya Löw yönetiminde finalin en büyük adaylarından birisi. Son şampiyon İspanya ve kadrosunda Messi, Aguero, Di Maria, Higuain gibi yıldızları bulunduran Arjantin’in de bu favoriler arasında yer alıyor. 2014 Dünya Kupası’nda sürpriz yapabileceği değerlendirilen takımlar arasında ise İtalya, Hollanda, İngiltere, Portekiz, Belçika, Uruguay ve Fransa yer alıyor.

Önemli yıldızlar, güçlü kadrolar ve iddialı takımlarla Brezilya’ya dönen 2014 Dünya Kupası’nın muhteşem bir mücadeleye sahne olacağı kesin görünüyor.

Bu muhteşem mücadeleyi bizimle takip edip kazançlı çıkmak istiyorsanız, dünya kupası için hazırladığımız puan durumu,bahis tahminleri,maç sonuçları, ve kupa grupları sayfalarımızı ziyaret edin.